12 listopada 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany wprowadzone obszerną nowelizacją, którą Sejm uchwalił na podstawie projektu rządowego, szczegółowo omówił i uzasadnił wiceminister sprawiedliwości Marek Sadowski. O pracach sejmowych nad projektem rządowym mówiła poseł sprawozdawca Bożena Kizińska. Ponadto wysłuchano wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Bronisława Szydły, który opowiedział się m.in. za utrzymaniem dotychczas obowiązującego terminu uzyskania samodzielności budżetowej przez radę, czyli 1 stycznia 2004 r. Uwagi szczegółowe zgłosiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja zawiera kilkadziesiąt zmian, m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów czy jawne postępowania dyscyplinarne dla prokuratorów. Znowelizowana ustawa zakłada nałożenie na sędziów obowiązku składania oświadczeń majątkowych, które będą kontrolować urzędy skarbowe, na podobnej zasadzie jak oświadczenia posłów i senatorów.
Kolejne zmiany dotyczą m.in. możliwości przejścia przez prokuratora z co najmniej czteroletnim stażem na funkcję sędziowską. Także sędziowie wojskowi, po przejściu do cywila, mogliby orzekać w sądach powszechnych.
W nowelizacji przewidziano także nie praktykowaną dotychczas fazę sprawdzania kandydatów na sędziego i prokuratora. Zanim uprawniony do objęcia takiego stanowiska kandydat zostanie zgłoszony Krajowej Radzie Sądownictwa, przejdzie procedurę sprawdzającą, którą przeprowadzi policja.
W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 poprawek, które w dyskusji uzyskały poparcie resortu sprawiedliwości i były zbieżne z sugestiami biura legislacyjnego. Postulowane zmiany w większości miały charakter legislacyjny, doprecyzowujący zapisy przyjęte przez Sejm. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych oraz niektórych innych ustaw wybrano senator Ewę Serocką.
Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości, zmierzający do zmiany terminu uzyskania samodzielności budżetowej przez Krajową Radę Sądownictwa z 1 stycznia 2007 r. na 1 stycznia 2005 r. Na sprawozdawcę wniosku wyznaczono senator Teresę Liszcz