29 października 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o opłatach w sprawach karnych.
Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie sejmowej, którą przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marek Sadowski. Zaproponowane zmiany omawiał także poseł sprawozdawca Adam Markiewicz. Zapoznano się ponadto z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa została uchwalona na podstawie projektu poselskiego. Zasadniczym celem przedłożenia jest podwyższenie poziomu opłat w sprawach karnych oraz dostosowanie przepisów ustawy do rozwiązań przyjętych w nowym Kodeksie karnym, Kodeksie postępowania karnego i Kodeksie karnym wykonawczym.
Potrzeba zmiany wysokości opłat wynika z faktu ich niepodwyższania od 1997 r. oraz znacznego odbiegania od poziomu pozostałych kosztów procesu. Jak podnosili projektodawcy, nie bez znaczenia jest również to, że zbyt niskie opłaty naruszają powagę wymiaru sprawiedliwości i powodują, że koszty postępowania karnego w całości obciążają Skarb Państwa.
W wypadku zmian wprowadzonych do art. 15, dotyczących opłat uiszczanych przed wniesieniem wniosku lub prośby, ustawodawca nie zaproponował ich znacznego podwyższenia, aby nie ograniczać w ten sposób uprawnienia skazanych do składania zawartych w przepisie wniosków np. o odroczenie wykonania kary czy o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
W głosowaniu komisja Ustawodawstwa i Praworządności poparła zmiany o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym zapisy ustawy sejmowej. Proponowane zmiany były zbieżne z uwagami biura legislacyjnego i uzyskały poparcie resortu sprawiedliwości. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Roberta Smoktunowicza.
Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
W tej części posiedzenia udział wzięli i przedstawiali swoje opinie m.in. posłanka Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Pater oraz Bożena Lenart, Janina Suzdorf, Eugenia Gienieczko i Jerzy
Kowalski z tego resortu, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy Anna Tomczyk, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Ewa Tomaszewska, Krystyna Zużewicz z Forum Związków Zawodowych oraz przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Senatorowie zapoznali się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.Po zapoznaniu się z krótką informacją na temat kierunku zmian przyjętych w sejmowej nowelizacji, wynikających przede wszystkim z potrzeby dostosowania polskiego prawa pracy do ustawodawstwa unijnego w tym zakresie, senatorowie przystąpili do wnikliwej dyskusji nad kolejnymi zapisami ustawy. W trakcie dyskusji
zgłoszono szereg propozycji zmian do ustawy sejmowej. Wprowadzenie poprawek postulowali senatorowie Anna Kurska, Teresa Liszcz i Zbigniew Romaszewski.Podczas posiedzenia senatorowie szczegółowo przedyskutowali, a także przegłosowali częściowo zmiany do działu VI, poświęconego czasowi pracy. Na tym posiedzenie przerwano i postanowiono kontynuować obrady następnego dnia, 30 października br.