10 czerwca 2003 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zapoznała się z informacją prezesa Trybunału Konstytucyjnego o jego działalności w 2002 roku.

Informację przedstawił prezes Marek Safjan, któremu towarzyszyli wiceprezes Andrzej Mączyński oraz dyrektor biura trybunału Maciej Graniecki.

Odbyta podczas posiedzenia dyskusja dotyczyła najważniejszych problemów występujących w działalności trybunału w minionym okresie, a także jego funkcjonowania po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Prezes M. Safjan poinformował o bardzo interesującym spotkaniu przedstawicieli trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich i kandydujących do UE, które odbyło się w Brukseli pod hasłem "Sądy konstytucyjne a prawo wspólnotowe".

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wyraził krytyczną opinię na temat stanu polskiej legislacji. Jego zdaniem, polskie ustawodawstwo charakteryzuje powtarzalność błędów i niska jakość. Powtarzane błędy dotyczą m.in. wadliwej konstrukcji delegacji ustawowych (mimo wielokrotnych uwag zawartych w orzecznictwie trybunału), zwłaszcza w prawie podatkowym, co może rodzić poważne skutki finansowe dla budżetu państwa.

Prezes M. Safjan wskazał także na pominięcia i zaniechania legislacyjne, brak reakcji Sejmu na orzecznictwo trybunału. Jako przykłady wymienił orzeczenia w sprawie mienia zabużańskiego czy stypendiów stypendiów socjalnych. Ponadto często brak jest synchronizacji orzecznictwa sądowego z orzeczeniami trybunału.