21-22 maja 2003r

W dniach 21-22 maja 2003 r. odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Ustawodawstwa i Praworządności. Posiedzenie odbyło się na zaproszenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, który gościł już w swych placówkach innych parlamentarzystów, w tym małopolskich posłów. Funkcjonariusze chcieli zapoznać senatorów z praktycznymi aspektami wykonywania kary pozbawienia wolności.

Pierwszego dnia posiedzenia senatorowie wizytowali areszt śledczy w Krakowie przy ul. Montelupich oraz szpital więzienny, spotkali się z przedstawicielami kadry kierowniczej jednostek z terenu krakowskiego Inspektoratu Służby Więziennej (woj. małopolskie i świętokrzyskie).

Odwiedzili także Zakład Karny w Nowym Wiśniczu, gdzie spotkali się z komendantem zakładu Zdzisławem Świątkiem, zwiedzili ambulatorium oraz tamtejszy zakład produkcyjny wytwarzający obuwie.

Jak poinformowano senatorów, wizytowany zakład karny jest jednym z dwóch największych pracodawców w tym regionie. Dobrze układa się współpraca z miejscową władzą samorządową, dzięki czemu więźniowie są zatrudniani nieodpłatnie przy pracach na rzecz gminy.

Tego dnia wizytowano również oddział dla niebezpiecznych przestępców w Zakładzie Karnym w Tarnowie. Jest to nowo wybudowany, w całości przez więźniów, oddział dla przestępców niebezpiecznych, tzw. N, gdzie cele są dźwiękoszczelne, jest pełna izolacja (cele w większości jednoosobowe, okratowane od strony okna i drzwi), działa tam również całodobowy monitoring cel (we wszystkich celach znajdują się kamery).

Podczas części seminaryjnej w ośrodku szkoleniowym służby więziennej w Bartkowej - w której wziął udział dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jan Pyrcak, dyrektor OISW w Krakowie Janusz Kierach oraz komendanci zakładów karnych i aresztów śledczych m.in. z Nowej Huty, Pińczowa, Tarnowa, Krakowa Podgórza, Nowego Wiśnicza, Trzebini i Kielc - omawiano sytuację w więziennictwie i kwestie związane z nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego.

Jak stwierdził rzecznik prasowy OISW w Krakowie mjr Zygmunt Lizak, w Polsce wszystkie zakłady karne są przeludnione na poziomie około 120%. W takich warunkach, kiedy likwiduje się świetlice, kaplice, sale ćwiczeń, trudno mówić o jakiejkolwiek pracy wychowawczej. Z powodu przeludnienia i braku pracy rodzi się dodatkowy problem - agresja.

Pracownicy służby więziennej z Małopolski mają nadzieję, że trudną sytuację w zakładach karnych uda się rozwiązać przez stosowanie innych, tzw. wolnościowych, środków karnych. Proponowane przez nich zmiany zawiera projekt nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, nad którym trwają prace w Sejmie.

"Przemienianie zła w dobro nie jest łatwym zadaniem. Zdarzają się porażki, wtedy o służbie więziennej jest głośno. Podejmując próbę ukazania rzeczywistości więziennej, chcemy jako praktycy wpłynąć, z jednej strony, na jej pełniejszy wizerunek medialny, z drugiej - na stworzenie ustawodawstwa aktualizującego obowiązujące przepisy prawne" - powiedział mjr Z. Lizak.

Powołał się na działania krakowskich służb więziennych, które nawiązały w 2002 roku współpracę z ponad 60 instytucjami i organami samorządu terytorialnego. W wyniku tego skazani przepracowali nieodpłatnie blisko 96 tys. godzin. Z kolei w ramach programu "Duet" skazani po zakończonej terapii przeciwalkoholowej opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi w domu pomocy.

Drugiego dnia posiedzenia wyjazdowego w województwie małopolskim senatorowie z Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zwiedzili nową siedzibę krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Wieliczce.

Senatorowie spotkali się z kierownictwem Instytutu Pamięci Narodowej w celu omówienia zadań i działalności jego krakowskiego oddziału.

W tej części posiedzenia wzięli udział m.in. wiceprezes IPN Janusz Krupski, dyrektor generalny instytutu Bohdan Marciniak, dyrektor Biura Udostępniania Akt Bernardetta Gromek, członkowie Kolegium IPN.

Tego samego dnia senatorowie zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce.