20 maja 2003 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Drugiego protokołu dodatkowego do Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych.

Po wysłuchaniu pozytywnych opinii wiceministra sprawiedliwości Sylweriusza Królaka, wiceministra spraw zagranicznych Sławomira Dąbrowy, sędziego Jacka Garstki z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz przedstawiciela Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu w głosowaniu senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy sejmowej i zarekomendować Izbie przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Roberta Smoktunowicza.

Następnie Komisja Ustawodawstwa i Praworządności przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o świadku koronnym.

Następnie Komisja Ustawodawstwa i Praworządności przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawy o świadku koronnym.

W tej części posiedzenia wysłuchano informacji wiceministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego, Beaty Mik - dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tym resorcie, zastępcy komendanta głównego policji Adama Rapackiego oraz prokuratora Wojciecha Sadrakuły. Szczegółowe uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

Ponadto komisja dysponowała opiniami o ustawie sporządzonymi przez emerytowanego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysława Mąciora, prof. Romualda Kmiecika z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz sędziego sądu Apelacyjnego w Lublinie Kazimierza Postulskiego. W przedłożonych opiniach zawarto uwagi dotyczące wprowadzenia ewentualnych zmian do sejmowej nowelizacji.

W dyskusji propozycje poprawek zgłaszało także Ministerstwo Sprawiedliwości i Komenda Główna Policji.

Nowelizacja prawa karnego zmierza do zaostrzenia sankcji za przestępstwa korupcyjne oraz odebrania na rzecz Skarbu Państwa przestępcom majątku uzyskanego w wyniku popełnienia czynów karalnych. Nowela ma m.in. na celu rozbicie solidarności między dającym i biorącym łapówkę. Uniknie kary osoba, która wręczy korzyść majątkową funkcjonariuszowi publicznemu i zawiadomi o tym organa ścigania, zanim jeszcze nastąpi wszczęcie postępowania, a następnie ujawni wszystko, co wie.

Zgodnie ze zmianami przyjętymi przez Sejm, na sprawcy ma ciążyć obowiązek udowodnienia, że majątek zdobył w sposób legalny.

Ponadto przyjęto, że do zwalczania korupcji będą mogli być wykorzystywani świadkowie koronni, czyli skruszeni przestępcy współpracujący z wymiarem sprawiedliwości.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 17 poprawek zbieżnych z wnioskami zawartymi w otrzymanych opiniach i padającymi w dyskusji. Ustalono, że przyjęte wnioski zarekomenduje senator Ewa Serocka. Do stanowiska komisji zgłoszono dwa wnioski mniejszości, na sprawozdawcę których wyznaczono senatora Zbigniewa Romaszewskiego.