Odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wo
lontariacie.Założenia ustaw sejmowych uchwalonych z przedłożenia rządowego, a także tok prac legislacyjnych w Izbie niższej przedstawił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Dagmir Długosz, odniósł się także wstępnie do uwag zawartych w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Zdaniem wiceministra, większość usterek wskazanych w opinii powstała na skutek przyjęcia znacznej liczby wniosków w trzecim czytaniu w Sejmie i nieuwzględnienia ich konsekwencji legislacyjnych.
Spośród przedstawicieli organizacji pozarządowych obecnych na posiedzeniu głos zabrał Igor Goliński z Forum Inicjatyw Pozarządowych
, który zwrócił się do senatorów o wprowadzenie kilku zmian do omawianych ustaw. Proponowane poprawki spotkały się z aprobatą przedstawiciela rządu.Celem ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest określenie zasad prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe i korzystania z tej działalności przez organy administracji publicznej w celu wykonywania zadań publicznych. Ustawa określa ponadto zasady sprawowania nadzoru nad prowadzeniem działalności pożytku publicznego, jak również reguluje zasady nadawania organizacjom pozarządowym statusu organizacji pożytku publicznego oraz ich funkcjonowania
.W dyskusji propozycje poprawek zbieżnych z propozycjami biura legislacyjnego i forum zgłosili senatorowie Teresa Liszcz, Marek Balicki i Gerard Czaja.
W kolejnych głosowaniach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 17 poprawek do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na sprawozdawcę komisji w tej sprawie wybrano senator T. Liszcz.
Następnie przegłosowano poprawki zgłoszone do ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Akceptację komisji uzyskało 8 zmian. Postanowiono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator T. Liszcz.
Następnie komisja przystąpiła do pierwszego czytania zgłoszonego przez grupę senatorów projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
W imieniu wnioskodawców projekt przedstawiła senator Ewa Serocka. Senator wskazała na konieczność nowelizacji ustawy o komornikach ze względu na potrzebę usprawnienia egzekucji sądowej oraz dostosowanie do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Do proponowanych zmian ustosunkował się wiceminister sprawiedliwości Marek Sadowski, który potwierdził potrzebę szybkiej nowelizacji ustawy o komornikach i poinformował o prowadzonych uzgodnieniach międzyresortowych projektu ustawy przygotowanego w resorcie sprawiedliwości. Projekt ten jest w wielu miejscach zbieżny z regulacjami w rozpatrywanym projekcie. Istotną różnicą jest nienowelizowanie kpc, gdyż zamiarem resortu jest wprowa
dzenie rządowego projektu ustawy w trybie pilnym.Senator Andrzej Jaeschke, jeden z wnioskodawców, wyraził dezaprobatę dla równoległej pracy organów rządowych i komisji senackiej nad takim samym, jak się okazało, projektem ustawy i zgłosił wniosek o zaprzestanie prac. Podobne w treści było wystąpienie senatora G. Czai.
Prezes Krajowej Rady Komorniczej Iwona Karpiuk-Suchecka zaapelowała o szybkie uchwalenie ustawy nowelizującej, gdyż uchylenie wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego niektórych przepisów ustawy o komornikach praktycznie uniemożliwia wykonywanie egzekucji.
Zdaniem przewodniczącej komisji senator T. Liszcz, nie należy odrzucać przygotowanego przez grupę senatorów projektu ustawy, ale kontynuować prace w ramach zespołu roboczego, a także, ze względu na skomplikowaną materię, wystąpić o opinię prawną.
Senator E. Serocka przypomniała, że wielokrotnie kontaktowała się z Ministerstwem Sprawiedliwości w trakcie przygotowywania projektu ustawy nowelizującej i nigdy nie została poinformowana, że w resort również już opracował projekt takiej regulacji, a prace są już na etapie uzgodnień międzyresortowych.
W wyniku dyskusji Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła powołać zespół, który będzie kontynuował pracę nad przedstawionym projektem. W jego skład
weszli senatorowie E. Serocka, Aleksandra Koszada i G. Czaja.