1 kwietnia 2003 r.

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senatorowie zapoznali się z informacją o działalności Rzecznika Interesu Publicznego w 2002 r. wraz z wnioskami wynikającymi ze stanu przestrzegania przepisów ustawy i przyjęli ją do wiadomości.

Informację przedstawił, a następnie odpowiadał na pytania senatorów rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński.

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano także projekt inicjatywy ustawodawczej, złożonej przez senatora Roberta Smoktunowicza w sprawie projektu ustawy o ustanowieniu dnia 2 maja Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W marcu ubiegłego roku Sejm zadecydował, że 2 maja ma być Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Senatorowie wysłuchali informacji i uzasadnienia, które przedstawił pomysłodawca. Jak stwierdził m.in., Święto Flagi Rzeczypospolitej i jego edukacyjne przesłanie na pewno przyczyniłoby się do rozpropagowania wiedzy o polskich barwach narodowych. Zasadne wydaje się podkreślenie trwałości państwa polskiego i szczególne uczczenie symbolu narodowego przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

W opinii senatora R. Smoktunowicza, akt taki, który byłby przypomnieniem długich i chlubnych tradycji narodowych i państwowych, a przez to podkreśleniem siły narodu i państwa, mógłby wpłynąć na zwiększenie liczby zwolenników naszej akcesji do Unii poprzez wytrącenie przeciwnikom podnoszonego przez nich argumentu o rzekomej "utracie niepodległości" w wyniku wejścia do Unii czy niebezpieczeństwie "rozpłynięcia się narodu w Europie".

"Dzień 2 maja jest już obchodzony jako Światowy Dzień Polonii. Wydaje się uzasadnione, by Święto Flagi Państwowej było obchodzone tego samego dnia, wszak biało-czerwona flaga łączy wszystkich Polaków, niezależnie od tego, gdzie przyszło im żyć" - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

W dyskusji senatorowie wskazywali, że proponowana inicjatywa jest słuszna i potrzebna, również w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Komisja postanowiła kontynuować prace nad projektem i zwrócić się o opinie do ekspertów, m.in. w kwestii terminu proponowanego święta.