5 marca 2003 r.

Senatorowie z Komisji Ustawodawstwa i Praworządności spotkali się z Radą Legislacyjną przy prezesie Rady Ministrów. Gośćmi komisji byli m.in. przewodniczący rady prof. Janusz Trzciński oraz jej członkowie: prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Adama Zieliński i prof. Paweł Czechowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas spotkania wskazywano m.in. na niską kulturę prawną i jakość stanowienia prawa w Polsce oraz wpływ partykularnych interesów na kształt ustaw. Analizie poddano także uprawnienia Senatu w procesie ustawodawczym oraz zagadnienia związane z implementacją prawa Unii Europejskiej.

W swoich wystąpieniach członkowie Rady Legislacyjnej wskazywali na niską jakość prawa tworzonego przez parlament, jego częstą niekonstytucyjność i brak spójności z innymi aktami, nadmierną częstotliwość nowelizacji czy wadliwe techniki legislacyjne Jak stwierdził prof. P. Czechowski, można zaobserwować pewną prawidłowość: im trudniejsza sytuacja w państwie, tym więcej uchwalanych ustaw. Wskazywano także na nieliczenie się z opiniami wydawanymi przez radę, czego przykładem może być ustawa o biopaliwach, po analizie której rada zwracała uwagę na niekonstytucyjność jej niektórych zapisów.

Podsumowując dyskusję, przewodnicząca Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator Teresa Liszcz stwierdziła, że zwróci się do marszałka Senatu o wystąpienie do premiera o przekazywanie Izbie opinii rady legislacyjnej. Zdaniem senator, należy także włączyć komisję oraz radę do prac nad ustawą o tworzeniu prawa.