18 lutego 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzono ustawę o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
Komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej uchwalonej na podstawie inicjatywy senackiej.
Przewodnicząca Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator Teresa Liszcz podkreśliła, że nie chodzi tu o świętowanie, lecz raczej o to, by tego dnia całe społeczeństwo przypominało sobie o losie ofiar przestępstw. Podkreśliła, że w polskim społeczeństwie żyją setki tysięcy ofiar przestępstw: ludzi okaleczonych fizycznie, psychicznie, pozbawionych mienia.
W opinii senator T. Liszcz, niezbędne jest, by nastąpiły korzystne dla nich zmiany w kodeksie postępowania karnego, na przykład "umocniła się pozycja ofiary przestępstwa jako oskarżyciela posiłkowego".
Ustalono, że przyjęcie bez poprawek ustawy o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw zarekomenduje Izbie senator T. Liszcz.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się także pierwsze czytanie wniesionego przez grupę senatorów projektu ustawy o ustanowieniu 16 października dniem Ojca Świętego Jana Pawła II. Wnioskodawcy, których reprezentował senator Zbigniew Romaszewski, zaproponowali, by 16 października był dniem Ojca Świętego Jana Pawła II. W wyniku głosowania komisja zaaprobowała zgłoszony tekst bez poprawek.
Jak stwierdził senator Z. Romaszewski, ustawa wiąże się z 25-leciem pontyfikatu Jana Pawła II, a jej uchwalenie "będzie wyrazem hołdu narodu polskiego wobec wielkiego Polaka". Senator podkreślił, że ustawa nie pociąga za sobą wydatków budżetowych, a jej przedmiot nie jest objęty regulacjami prawa europejskiego.
W projekcie ustawy podkreślono, że 16 października 1978 r. - dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża - "zapisał się w dziejach narodu polskiego jako dzień nadziei, dzień odrodzenia narodowego". W projekcie przypomniano, że nauczanie Jana Pawła II o godności osoby ludzkiej, pokoju między ludźmi, ich braterstwie i solidarności stało się zarzewiem przemian, które doprowadziły do odbudowy demokratycznego państwa polskiego.
W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że wizyty Jana Pawła II w Polsce obudziły w społeczeństwie wiarę we własne siły, w siłę prawdy i w międzyludzką solidarność. "Wiara ta stała się fundamentem nadchodzących przemian, legła u podstaw tego, że przemiany nie zostały okupione krwią i falą przemocy, ale stały się wzorem zachowania dla wielu narodów".
Uczestniczący w posiedzeniu komisji przedstawiciel prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, bp Marian Duś, wyraził w imieniu prymasa uznanie dla Senatu za tę inicjatywę.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zapoznano się także z przygotowanym przez senatora Gerarda Czaję projektem ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej.
Projekt dotyczy zmiany w art. 28a, polegającej na dodaniu wyrazów "i paraolimpijskich", co da możliwość korzystania ze świadczeń z budżetu państwa również olimpijczykom niepełnosprawnym, uczestnikom paraolimpiad, którzy zdobyli co najmniej jeden medal olimpijski, ukończyli 35 rok życia, mają polskie obywatelstwo oraz stałe zamieszkanie na terytorium RP i nie byli karani za przestępstwa umyślne.
Jak stwierdził senator G. Czaja, dotychczasowe rozwiązanie, zgodnie z którymi świadczenie przysługuje tylko pełnosprawnym olimpijczykom, stwarza nierówność ustawową. Szacuje się, że osób spełniających kryteria zaproponowane w omawianym projekcie jest 117.
Po wysłuchaniu wnioskodawcy i dyskusji komisja postanowiła kontynuować prace nad projektem oraz zobowiązała senatora G. Czaję do dalszego opracowania proponowanego rozwiązania.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyła się dyskusja o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany ustawy - Prawo prasowe. Z inicjatywą wystąpiła senator Teresa Liszcz, po wystąpieniu do rzecznika praw obywatelskich prof. Andrzeja Zolla.
Proponowana inicjatywa zmierza do ograniczenia możliwości wszczynania i prowadzenia postępowań karnych w sprawach o przestępstwa przewidziane w ustawie z 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe.
Po wysłuchaniu omówienia proponowanych rozwiązań i dyskusji na ich temat komisja postanowiła kontynuować prace legislacyjne. Zobowiązała również senator T. Liszcz do dalszego opracowania kształtu legislacyjnego proponowanej ustawy.