4 grudnia 2002 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Ustawodawstwa i Praworządności w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości.

Senatorowie wysłuchali informacji przekazanych przez dyrektora departamentu w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Henryka Jędrzejewskiego oraz Danuty Kruzy z Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP. Ponadto senatorowie zapoznali się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Zmiana dokonana przez Sejm ma na celu przedłużenie terminu obowiązywania epizodycznej ustawy nowelizowanej. Umożliwiała ona jednorazowe, tylko na wniosek użytkownika wieczystego złożony w ciągu roku od wejścia ustawy w życie, nieodpłatne nabycie przez tegoż użytkownika nieruchomości położonej na obszarze tzw. Ziem Odzyskanych oraz Wolnego Miasta Gdańska. Termin złożenia wniosku w tej sprawie upłynął 23 października 2002 r. Sejm przedłużył ten termin o 3 lata, co ma umożliwić załatwienie sprawy wszystkim zainteresowanym.

W przyjętym stanowisku Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzeja Jaeschke.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

Rozwiązania przyjęte w ustawie sejmowej, która była projektem prezydenckim, omówił zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Tadeusz Bałachowicz. Stanowi ona wykonanie dyspozycji art. 228 ust. 4 konstytucji, przewidującego możliwość określenia ustawą podstaw, zakresu i trybu wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego. Ustawa reguluje tę materię, odnosząc się do wszystkich stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego oraz stanu klęski żywiołowej.

W dyskusji ustawa nie wzbudziła żadnych kontrowersji i komisja w głosowaniu postanowiła zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie przedstawi Izbie senator Robert Smoktunowicz.

W ostatnim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o Sądzie Najwyższym.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie, które przedstawili: wiceminister sprawiedliwości Marek Staszak, prezesi Sądu Najwyższego Lech Paprzycki i Janusz Godyń, dyrektor Biura Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dorsz. Ponadto zapoznano się z uwagami biura legislacyjnego.

Rozpatrywana ustawa była projektem prezydenckim. Nie zawiera ona w całości nowych uregulowań, opiera się na funkcjonujących rozwiązaniach prawnych. Jeżeli chodzi o wprowadzane zmiany, to należy wskazać powołanie nowej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w miejsce Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jest to związane z wyłączeniem orzecznictwa sądów administracyjnych spod nadzoru judykacyjnego Sądu Najwyższego oraz z rozszerzeniem właściwości SN o niektóre sprawy publiczne (związane z wyborami czy referendum). Ponadto nowym rozwiązaniem jest przeniesienie z kompetencji prezydenta do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego uchwalenia regulaminu Sądu Najwyższego (regulamin określa wewnętrzną organizację sądu, szczegółowy podział spraw między izby oraz zasady wewnętrznego postępowania). Ustawa przewiduje także coroczne składanie Sejmowi i Senatowi informacji o działalności Sądu Najwyższego oraz wynikających z niej istotnych problemów (aktualnie pierwszy prezes Sądu Najwyższego - informuje na żądanie Sejmu - o swojej działalności).

W dyskusji podkreślano, że ustawa została przygotowana z dużą starannością. Dlatego w głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Teresa Liszcz.