20 listopada 2002 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania karnego.

Z rozwiązaniami przyjętymi w uchwalonej przez Sejm ustawie zapoznali senatorów przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości: wiceminister Marek Staszak i prokurator Jerzy Łabuda.

W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy i zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Ewa Serocka.

W drugiej części posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przystąpiono do wstępnego rozpatrzenia projektu ustawy budżetowej na rok 2003 w zakresie merytorycznym komisji. W tej części posiedzenia udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Finansów z dyrektor Departamentu Finansowania Bezpieczeństwa Państwa Grażyną Żywiecką.

Senatorowie zapoznali się z częścią 04 dotyczącą Sądu Najwyższego, którą omówili prezesi SN Lech Paprzycki i Janusz Godyń oraz z rozdziałem 75105 odnoszącym się do Rzecznika Interesu Publicznego, który omówił sędzia Bogusław Nizieński.

Jak poinformowano, budżet tych instytucji został zmniejszony w stosunku do projektu o 10%, co powoduje w wypadku Rzecznika Interesu Publicznego znaczne utrudnienia w realizacji przypadających mu zadań.

Następnie komisja zapoznała się z częścią 13 ustawy budżetowej dotyczącą Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji na ten temat przedstawionych przez prezesa Leona Kieresa.

Na zakończenie posiedzenia komisja zapoznała się z częścią 54 dotyczącą Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz z załącznikiem nr 6 odnoszącym się do planu finansowego Państwowego Funduszu Kombatantów. Reprezentujący urząd zastępca kierownika Jan Kołtun stwierdził, że planowany budżet jest bardzo mały i nie zapewnia koniecznych środków na funkcjonowanie tej instytucji.


Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury, Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiono do pierwszego czytania zgłoszonego przez Komisję Ustawodawstwa i Praworządności projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

W imieniu Komisji Ustawodawstwa i Praworządności głos zabrała senator Teresa Liszcz, która przedstawiła proponowane w projekcie rozwiązania.

Następnie odbyła się dyskusja, w której głos zabrali m.in. senatorowie Marian Kozłowski, Włodzimierz Łęcki i Jerzy Pieniążek, którzy wskazywali na nieobecność podczas posiedzenia przedstawiciela Ministerstwa Skarbu oraz potrzebę zasięgnięcia opinii na temat postulowanego projektu. W związku z tym senator Marian Noga zgłosił wniosek formalny o odłożenie pierwszego czytania. Wniosek przyjęto.