3 lipca 2002 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przystąpiono do pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych.
O podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie wniosła Komisja Nauki, Edukacji i Sportu. W imieniu komisji projekt przedstawił senator Adam Gierek.
W opinii wnioskodawców, nie budzi wątpliwości traktowanie jako środków publicznych przychodów jednostek badawczo-rozwojowych, państwowych szkół wyższych oraz PAN, uzyskiwanych w ramach dotacji z budżetu państwa. Nie ma natomiast merytorycznego uzasadnienia, aby przepisami ustawy o zamówieniach publicznych obejmować środki pozyskiwane w toku działalności wdrożeniowej i badawczej, a także gospodarczej, realizowanej na podstawie umów i zleceń, oraz z działalności finansowanej ze środków krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych, a także osób fizycznych. Odnosi się to zwłaszcza do produkcji o krótkich seriach, produkcji aparatury naukowo-badawczej, a także innej działalności wynikającej ze statutu ww. jednostek. Jednostki te mogą zawierać umowy cywilnoprawne, a zatem w obrocie gospodarczym mają statut przedsiębiorstw.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, postulowana zmiana przywraca równoprawność podmiotów państwowych działających na polu gospodarczym. Działalność bowiem niepaństwowych podmiotów gospodarczych - w tym np. wyższych szkół niepaństwowych - nie jest obciążona przepisami ustawy o zamówieniach publicznych. Przywraca się np. konstytucyjną zasadę ochrony praw własności, w tym prawa autorskiego. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych opiera się zatem na konstytucyjnej zasadzie równości wobec prawa podmiotów charakteryzujących się relewantnymi cechami.
Wskazano, że proponowana nowelizacja nie obciąża budżetu państwa, a jedynie pozwala na zrównanie państwowych szkół wyższych i jednostek badawczych z innymi samodzielnie gospodarującymi podmiotami.
Podczas posiedzenia senatorowie wysłuchali opinii o zgłoszonym projekcie, które przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Tomasz Goban-Klas, sekretarz stanu w Komitecie Badań Naukowych Marek Bartosik, prezes Urzędu Zamówień Publicznych Tomasz Czajkowski, członek Prezydium Polskiej Akademii Nauk prof. Bogdan Ney oraz Mariusz Kuźma z Ministerstwa Finansów.
W dyskusji prezes UZP T. Czajkowski wyraził opinię, że proponowana nowelizacja jest niezgodna z uregulowaniami Unii Europejskiej. W związku z tym połączone komisje postanowiły zwrócić się do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej o przedstawienie opinii w tej sprawie. Ustalono, że po jej otrzymaniu komisje będą kontynuowały pracę nad projektem nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych.