14 maja 2002 r.

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały Senatu w związku z 80. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski.

W imieniu wnioskodawców - grupy senatorów - projekt przedstawił senator Jerzy Markowski. Wyczerpująco o tle historycznym tamtych wydarzeń mówił wicemarszałek Kazimierz Kutz. Do Prezydium Senatu o podjęcie uchwały z okazji 80. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski zwróciły się organizacje śląskie.

W projekcie uchwały stwierdzono m.in., że Senat wyraża swoją wdzięczność tym wszystkim, którzy przyczynili do powrotu Śląska oraz szacunek dla tych, którzy ten osiemdziesięcioletni okres uczynili czasem służby Polsce.

Podczas posiedzenia komisji zaproponowano, by na drugie czytanie projektu uchwały zaprosić żyjących uczestników powstań śląskich. Ustalono, że przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz zwróci się w tej sprawie do marszałka Senatu.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła wnieść do przedstawionego tekstu drobne poprawki stylistyczne i redakcyjne. Ustalono, że podczas drugiego czytania komisję reprezentować będzie senator T. Liszcz.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności zapoznano się z informacją o działalności rzecznika interesu publicznego w 2001 roku. Na pytania senatorów odpowiadał i udzielał szczegółowych wyjaśnień rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński.

Ponadto senatorowie rozpatrzyli ustawę o stanie wyjątkowym. Wysłuchano posła Roberta Smolenia oraz przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Obrony Narodowej i Komendy Głównej Policji. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto komisja dysponowała opinią prof. Tadeusza Jasudowicza, kierownika Katedry Praw Człowieka i Prawa Europejskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swej opinii profesor zgłosił szereg zastrzeżeń co do niezgodności przepisów rozpatrywanej ustawy z konstytucją oraz standardami prawa międzynarodowego, szczególnie Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ze względu na to, iż senatorowie mieli bardzo niewiele czasu na wnikliwe zapoznanie się z tymi uwagami, postanowiono, że ewentualne poprawki uwzględniające zawarte tam uwagi zgłoszą indywidualnie podczas posiedzenia plenarnego.

W tej sytuacji w głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie kilku poprawek o charakterze legislacyjnym, zbieżnych z uwagami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzeja Jaeschke.