30 stycznia 2002 r.
Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przystąpiono do wstępnego rozpatrywania projektu ustawy budżetowej na rok 2002 w zakresie dotyczącym Rzecznika Praw Obywatelskich.
W swoim wystąpieniu prof. Andrzej Zoll wskazał, że kierowany przez niego urząd ma coraz więcej pracy, wzrasta liczba skarg nadsyłanych przez obywateli. Urząd dysponuje małą powierzchnią biurową i zmuszony jest wynajmować dodatkowe pomieszczenia.
Oceniając omawiany plan budżetowy, senator Andrzej Jaeschke stwierdził, że jest on skromny i dobrze skonstruowany.
Następnie przystąpiono do omówienia budżetu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Założenia przedstawiła Ewa Kulesza, zwracając uwagę przede wszystkim na racjonalność gospodarowania w kierowanej przez nią instytucji. Pozytywną opinię o rozpatrywanym budżecie przedstawił Andrzej Łodyga z Najwyższej Izby Kontroli. Wątpliwości senator Aleksandry Koszady dotyczyły środków zaplanowanych na podróże zagraniczne. E. Kulesza wyjaśniła, iż są one przeznaczone przede wszystkim na szkolenia pracowników
Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zapoznała się ponadto z budżetem Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz planem finansowym Państwowego Funduszu Kombatantów. Urząd reprezentował zastępca kierownika Jan Kołtun. Stwierdził on m.in., że w urzędzie nastąpiła redukcja etatów w związku z zakończeniem prac nad weryfikacją uprawnień kombatanckich.
W drugiej części posiedzenia komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
W tej części posiedzenia wzięli udział: Jolanta Szymanek-Deresz - szef Kancelarii Prezydenta RP, Marian Maciuk - dyrektor Biura Prawnego Kancelarii Prezydenta RP, Krzysztof Kauba - zastępca rzecznika interesu publicznego.Stanowisko wnioskodawcy do przyjętej przez Sejm ustawy przedstawiła Jolanta Szymanek-Deresz. Minister stwierdziła, że przyjęte w Sejmie rozwiązania dość daleko odbiegają od projektu złożonego przez prezydenta, a uchwalone zostały jedynie rozwiązania proceduralne, które mogą usprawnić postępowanie pr
zez sądem lustracyjnym.Komisja, po przeanalizowaniu poszczególnych zmian wprowadzonych ustawą z 25 stycznia br. i przegłosowaniu poprawek zgłoszonych przez senatorów, postanowiła rekomendować Izbie wprowadzenie dziesięciu poprawek do ustawy. Zgłoszono także dwa wnioski mniejszości.
Sprawozdanie komisji o rozpatrywanej ustawie przedstawi Izbie senator Ewa Serocka.