18 grudnia 2001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę zmieniającą ustawę - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawę o prokuraturze oraz ustawę o kuratorach sądowych. Ustawa nowelizująca ma charakter okołobudżetowy, większość jej zapisów dotyczy przesunięcia terminów wejścia w życie podwyżek uposażeń pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Senatorowie wysłuchali wiceministra sprawiedliwości Marka Staszaka. Zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto uwagi do ustawy zgłosili przedstawiciele Stowarzyszenia Zawodowych Kuratorów Sądowych prezes Andrzej Martuszewicz i wiceprezes Anna Korpanty, którzy zgadzając się na odroczenie przewidzianych w ustawie o kuratorach sądowych podwyżek, apelowali o nieodraczanie wejścia w życie innych jej zapisów, m.in. o ustanowienie samorządy kuratorskiego.

W głosowaniu komisja poparła nowelizację sejmową. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Teresa Liszcz.

Ponadto Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała, z udziałem wiceministra sprawiedliwości M. Staszaka, ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej wraz z projektem podstawowego aktu wykonawczego.

W dyskusji senatorowie interesowali się, czy wystarczy rok na rozpoczęcie sądowej rejestracji osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i czy rzeczywiście konieczne jest rejestrowanie wszystkich podmiotów.

W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senator Aleksandrę Koszadę.

W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy.

Projektowane zmiany omówiła w imieniu rządu wiceminister pracy i polityki społecznej Jolanta Banach. Zmierzają one do przywrócenia wymiaru urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego do stanu sprzed nowelizacji - z obecnych 26 tygodni do 16 tygodni. Urlopy będą wynosić 16 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka, 18 tygodni przy urodzeniu każdego następnego i 26 tygodni, gdy urodzi się więcej niż jedno dziecko. Takie urlopy obowiązywały od lat siedemdziesiątych do końca 1999 r. Wymiar urlopu po ostatniej nowelizacji wynosił 26 tygodni przy porodzie pojedynczym i 39 tygodni przy porodzie mnogim.

W dyskusji największe kontrowersje wywołały kwestie związane z wymiarem urlopu macierzyńskiego oraz projektowanymi uprawnieniami przyznawanymi pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, związanymi z przebywaniem na urlopie macierzyńskim, łącznie z  wypłatą zasiłku macierzyńskiego. Pytania senatorów dotyczyły ponadto planowanych oszczędności.

Poważne wątpliwości senatorów budziło uregulowanie dające możliwość podziału urlopu macierzyńskiego między kobietę a mężczyznę. Wątpliwości te zostały jednak rozwiane po dokonanej przez Komisję Ustawodawstwa i Praworządności zmianie redakcji art. 180 §6 ustawy.

W głosowaniu komisja zaproponowała również poprawkę do art. 183 §1 ustawy, polegającą na wydłużeniu do dwunastu miesięcy wieku dziecka przysposobionego, z uwagi na które z tego urlopu może skorzystać osoba przysposabiająca. Uznano, że procedura związana z przysposobieniem dziecka jest w Polsce dość długa, co powoduje, że rodzice często nie mogą skorzystać z tych uprawnień w okresie, który zakładała ustawa przedstawiona przez Sejm.

W przyjętym stanowisku Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zaproponowała ogółem 4 poprawki. Ustalono, że sprawozdanie na temat nowelizacji kodeksu pracy złoży Izbie senator Ewa Serocka.

Na zakończenie posiedzenia komisja przedyskutowała z własnej inicjatywy zapisy zawarte w sejmowych nowelizacjach ustaw: o partiach politycznych oraz Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. W tej części posiedzenia uczestniczyli wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner oraz zastępca kierownika Krajowego Biura Wyborczego Bohdan Szcześniak.

Senatorowie zapowiedzieli zgłoszenie podczas debaty plenarnej poprawek do obu ustaw.