13 listopada 2001 r.

Porządek dzienny posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności przewidywał przyjęcie opinii w sprawie kandydatów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Przewodnicząca obradom senator Teresa Liszcz przypomniała zadania, jakie stoją przed Krajową Radą Sądownictwa, a także przepisy dotyczące członków KRS. Następnie omówiła skierowane przez marszałka Senatu materiały dotyczące kandydatów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Wnioski w tej sprawie, z poparciem co najmniej siedmiu senatorów, miały być złożone do Gabinetu Marszałka Senatu w terminie od 25 października do 9 listopada br.

Marszałek Senatu 12 listopada br. skierował do Komisji Ustawodawstwa i Praworządności dokumenty dotyczące wyboru do składu Krajowej Rady Sądownictwa senatorów Zbigniewa Kruszewskiego i Ewy Serockiej oraz 13 listopada br. senatora Henryka Dzido.

Zgodnie z art. 94 ust. 4 Regulaminu Senatu komisja jest zobowiązana do przedstawienia Izbie listy prawidłowo zgłoszonych kandydatur oraz opinii sformułowanych na podstawie przeprowadzonych przesłuchań kandydatów.

W związku z wątpliwościami proceduralnymi, dotyczącymi trybu zgłoszenia kandydatury senatora H. Dzido, oświadczył on, że wycofuje swoją zgodę na kandydowanie. W związku z wycofaniem kandydatury senatora H. Dzido komisja przystąpiła do rozpatrzenia pozostałych dwóch kandydatur.

W wyniku głosowania Komisja Ustawodawstwa i Praworządności zdecydowała o głosowaniu jawnym w sprawie kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa.

Komisja nie prowadziła formalnego przesłuchania kandydatów, ale poprosiła senatorów kandydatów o przedstawienie swoich zainteresowań i osiągnięć. Po wysłuchaniu prezentacji przewodnicząca obradom senator T. Liszcz poddała pod głosowanie wniosek o stwierdzenie prawidłowości zgłoszenia kandydatury senatorów Z. Kruszewskiego i E. Serockiej. Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Kolejne głosowania dotyczyły pozytywnego zaopiniowania kandydatur senatorów Z. Kruszewskiego i E. Serockiej do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Oba wnioski przyjęto jednomyślnie, 7 głosami.

Ustalono, że sprawozdanie komisji w sprawie kandydatów do składu Krajowej Rady Sądownictwa przedstawi Izbie senator Andrzej Jaeschke.

Drugi punkt porządku dziennego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności dotyczył wyboru zastępcy przewodniczącego komisji.

W dyskusji senator E. Serocka zgłosiła kandydaturę senatora A. Jaeschke i w krótkim wystąpieniu przedstawiła kandydata. Innych kandydatur nie zgłoszono.

Przewodnicząca senator Teresa Liszcz powołała komisję do przeprowadzenia wyborów. W skład komisji weszli senatorowie: Aleksandra Koszada, Ewa Serocka, Robert Smoktunowicz.

Komisja przeprowadziła tajne głosowanie przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Po policzeniu głosów senator Robert Smoktunowicz odczytał protokół.

Oddano 7 głosów, głosów nieważnych nie było. Za wyborem senatora Andrzeja Jaeschke na zastępcę przewodniczącego opowiedziało się 7 senatorów.

Komisja stwierdziła wybór senatora Andrzeja Jaeschke na zastępcę przewodniczącego Komisji Ustawodawstwa i Praworządności.

Przewodnicząca oraz członkowie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności złożyli senatorowi A. Jaeschke gratulacje.

W dalszej części posiedzenia, dotyczącej spraw różnych, komisja postanowiła przygotować plan spotkań, które należałoby odbyć, aby niezależnie od bieżącej pracy legislacyjnej prowadzić szerszą działalność, merytorycznie związaną z zakresem problematyki komisji.