KALENDARZ SPOTKAŃ SENATOR GENOWEFY GRABOWSKIEJ
PRZEWODNICZĄCEJ
KOMISJI SPRAW ZAGRANICZNYCH I INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ
SENATU RP V KADENCJI

13 marca 2003 r.

1) Kurtuazyjna wizyta pana Jamala M.E.Al.-Ghunaima. Ambasadora Kuwejtu w Polsce

12 marca 2003 r.

1) Kurtuazyjna wizyta pani Magdaleny Vassaryovej Ambasador Republiki Słowacji w Polsce

11 marca 2003 r.

1) Spotkanie z delegacją Komitetu Integracji Europejskiej Rady Najwyższej Ukrainy pod przewodnictwem pana Borysa Tarasiuka przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej.

W skład delegacji wchodzili także Roman Zwarczuk i Sergiej Byczkow zastępcy przewodniczącego, Siergiej Szewczuk przewodniczący Podkomitetu Komitetu Integracji Europejskiej. Obecni byli senatorowie Genowefa Grabowska, Zb. Kulak, Andrzej Wielowieyski, Bogusław Litwiniec, Zygmuny Cybulski.
W trakcie spotkania omawiano kwestię współpracy instytucjonalnej między Polską a Ukrainą w perspektywie powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Celem tego Zgromadze
nia będzie rozpatrywanie spraw interesujących
Sejm i Senat RP i Radę Najwyższą Ukrainy oraz przyjmowanie wspólnych w tym zakresie stanowisk.
Niedługo do Warszawy przyjedzie Ołeksandr Ziczenko, wiceprzewodniczący parlamentu Ukrainy, aby omówić plan działań
związany z powołaniem tej instytucji. Strona ukraińska zasugerowała także, aby współpracę parlamentarną , między Morzem Czarnym a Bałtyckim, połączyć ze współpracą gospodarczą .

Sen. Genowefa Grabowska zaproponowała trójstronną współpracę parlamentarną Ukrainy, Litwy i Polski, w ramach istniejącego już Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Litwy oraz mającego powstać Zgromadzenia Parlamentarnego RP – Ukraina.

Sen. Wielowieyski zwrócił uwagę, że w stosunkach polsko-ukraińskich istnieje więcej zagadnień do rozwiązania, wynikających ze wspólnej historii oraz przyszłego członkostwa Ukrainy w UE , niż w polsko-litewskich, gdyż Litwa tak jak Polska stanie się wkrótce członkiem UE. Stwierdził także, że Polska w ramach mającego powstać Zgromadzenia mogłaby pomóc Ukrainie w organizacji samorządu oraz w kontaktach z UE.
Sen. Grabowska odnosząc się do kwestii wiz dla obywateli ukraińskich, które wprowadzone będą od 1 lipca br., powiedziała, że jesteśmy zobowiązani do ich wprowadzenia, w związku z przyjęciem Układu
z Schengen. Nie chcemy jednak, aby polska granica wschodnia postrzegana była jako “ mur graniczny” między naszymi krajami.

Odnosząc się do wypowiedzi Borysa Tarasiuka, który apelował, aby w przyszłym Traktacie Konstytucyjnym, został zachowany zapis dot. 49 art. Traktatu o UE, w którym mowa jest, że UE nie zamknie swoich drzwi dla innych, starających się o członkostwo w niej krajów, europejskich sen. G. Grabowska potwierdziła, że zapis gwarantujący otwartość UE na innych członków, zawarty jest już w pierwszym artykule projektu Konstytucji UE.
W trakcie spotkania mówiono także o mającej się odbyć w dniu 20 marca br. w parlamencie Ukrainy konferencji oraz debacie parlamentarnej na temat wydarzeń na Wołyniu, w związku z przypadającą w tym roku 60 rocznicą tra
gedii wołyńskiej oraz o konieczności wyjaśnienia nierozwiązanych kwestii dot. otwarcia Cmentarza Orląt we Lwowie.

05 marca 2003 r.

1) Spotkanie z przybyła na zaproszenie prof. Longina Pastusiaka delegacją Senatu Kanady na czele z panem Danielem Haysem przewodniczącym tej izby. Rozmowa w trakcie której udział wzięli senatorowie Genowefa Grabowska, Zb. Kulak, Zygmunt Cybulski, Dorota Simonides i Bogdan Podgórski, dotyczyła sytuacji międzynarodowej, w związku z zaostrzającym się konfliktem iracko-amerykańskim. W trakcie spotkania mówiono także o przystąpieniu Polski do UE, w aspekcie zbliżającego się referendum oraz argumentach wsuwanych przez polskie partie polityczne przeciw wejściu Polski do UE . Strona kanadyjska poinformowała także, że Senat Kanady zajmie się w tym roku oceną przynależności Kanady do Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu ( NAFTA)
z USA i Meksykiem, w związku z 10-leciem wejścia w życie tego traktatu.
2) Obiad wydany przez sen. Genowefę Grabowską na cześć delegacji Kanady na
czele z panem Danielem Haysem

4 luty 2003 r.

1) Udział w spotkaniu noworocznym marszałka Senatu prof. Longina Pastusiaka z korpusem dyplomatycznym.

2) Spotkanie z Panią Nafsiką Ch. Kroustin Ambasadorem Cypru w Polsce.

30 stycznia 2003 r.

1 Spotkanie z Panem Cyril Bouyeure I Radcą Ambasady Francji.

29 stycznia 2003 r.

1 Wizyta kurtuazyjna Ambasadora Macedonii w Polsce Pana Kosty P. Stoimenovskiego.

2 Wizyta kurtuazyjna Pana Bruno Neve de Mevergnies nowo mianowanego Ambasadora Belgii w Polsce.

23 stycznia 2003

1 Udział w forum " Wspólnie o przyszłość Europy" pt. " Ku nowym zadaniom poszerzonej Unii Europejskiej" organizowanym w Belwederze przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Kancelarię Prezydenta RP, z okazji przyjazdu do Polski Pana Valery' ego Giscarda d'Estaing przewodniczącego Konwentu Europejskiego. W trakcie tego forum dyskutowano na następujące tematy: "Konwent Europejski w połowie drogi: podsumowanie dorobku", "Trójkąty instytucjonalne i metoda wspólnotowa w rozszerzonej Unii oraz "Poza rozszerzeniem: jak dostosować polityki Unii Europejskiej do nowych wyzwań.
W spotkaniu udział wzięli także Pani Prof. Danuta Hubner sekretarz stanu w MSZ, sekretarz KIE, Przedstwiciel Rządu RP w Konwencie Europejskim, deputowany Parlamentu Europejskiego do Ko
nwentu Europejskiego , Pan Józef Oleksy Przewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu , Przedstawiciel Sejmu RP w Konwencie Europejskim , Pan Sen. Edmund Wittbrodt przedstawiciel Senatu RP w Konwencie Europejskim, Pan Elmar Brok Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Praw Człowieka ora z Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, deputowany Parlamentu Europejskiego do Konwentu Europejskiego.
2 Udział w obiedzie wydanym prze Pana Marszałka Marka Borowskiego z okazji przyjazdu do Po
lski Pana Valery'ego Giscarda d'Estainga przewodniczącego Konwentu Europejskiego.

Rok 2003

30 października 2002 r.

1 Wizyta kurtuazyjna pana Bedrzicha Kopeckiego nowo mianowanego Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie.

2 Wizyta kurtuazyjna nowo mianowanego Ambasadora Kanady pana Ralpha J. Lysyshyna

3 Udział w spotkaniu pani Jolanty Danielak wicemarszałek Senatu z Prezydentem Malty panem Guido de Marco. Rozmowa dot. min. zintensyfikowania współpracy między dwoma państwami zwłaszcza w dziedzinie turystyki i przemysłu stoczniowego. Wicemarszałek Danielak podkreśliła strategiczną rolę Malty w rejonie Morza Śródziemnego i podobne znaczenie Polski w Europie Środkowowschodniej. Prezydent Malty zaznaczył, że w Unii Europejskiej Malta będzie pełnić rolę mostu między Europą a Afryką Północną. . Wiele uwagi poświęcił sytuacji na Bliskim Wschodzie i bezpieczeństwu globalnemu. Sen. G. Grabowska poinformowała o współpracy z parlamentarzystami Malty przy tworzeniu konstytucji UE.

25 października 2002 r.

1 Udział w spotkaniu wicemarszałka Senatu Kazimierza Kutza z delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Izby Poselskiej pod przewodnictwem pana Vladimira Lastuvki przewodniczącego tej komisji. Rozmowa dotyczyła min. kwestii współpracy w ramach Grupy Wyszechradzkiej i idei stworzenia Wschodniego Wymiaru Unii Europejskiej. W trakcie spotkania mówiono także na temat stosunków polsko-niemieckich i czesko-niemieckich, w kontekście dekretów regulujących przesiedlenia Niemców po II wojnie światowej.

24 października 2002 r.

1 Spotkanie z delegacją ukraińską zajmującą się problematyką integracji europejskiej. W skład delegacji, która przyjechała do :Polski na zaproszenie Fundacji "Wiedzieć jak" wchodzili między innymi. Michaił Dowbenko dyrektor Instytutu "Otwarta Polityka", Władimir Żmudskyj wicemnister ds. polityki rolnej, Anatolij Matwijenko przewodniczący Parlamentarnego Komitetu ds. Transformacji Systemowej i Samorządu Lokalnego, a także Jowhen Sarnackij prezydent Związku Agencji Rozwoju Regionalnego Ukrainy oraz eksperci z administracji prezydenta, a także resortów infrastruktury i gospodarki. Rozmowa dotyczyła roli parlamentu polskiego w procesie integracji z UE , zamkniętych oraz pozostałych do zamknięcia rozdziałów negocjacyjnych, a także działalności Konwentu ds. Unii Europejskiej.

5 września 2002 r.

1. Udział w uroczystej kolacji wydanej przez marszałka Senatu Longina Pastusiaka, w związku z przyjazdem do Polski barona Irvine'a of Laringa Lorda Wielkiego Kanclerza i jego żony. W kolacji uczestniczyli także sir Hayden Phillips GCB stały sekretarz Lorda Kanclerza i Michael A. Pakenham ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sen. Edmund Wittbrodt. Rozmowy dotyczyły współpracy Senatu i Izby Lordów, procedury tworzenia prawa, kwestii systemu jedno i dwuizbowości parlamentu - podkreślano, że dwuizbowość jest gwarantem demokracji, a także problemu wymiaru sprawiedliwości. Lord Kanclerz wyraził chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami w tej mierze oraz zaproponował daleko idącą pomoc i współpracę z polskim wymiarem sprawiedliwości. W trakcie spotkania mówiono także o pracy Konwentu i opracowaniu kształtu przyszłej Konstytucji UE.

29 sierpnia 2002 r.

1.Spotkanie z Dmitrijem Rogozinem przewodniczącym Komitetu Stosunków Międzynarodowych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, specjalnym przedstawicielem Prezydenta RP ds. Obwodu Kaliningradzkiego. W spotkaniu udział wzięli senatorowie Henryk Dzido, Genowefa Ferenc, Władysław Mańkut. Rozmowa dot. kwestii wprowadzenia wiz dla obywateli rosyjskich na granicy z Obwodem Kaliningradzkim, w związku z przyjęciem przez Polskę zobowiązań wynikających z układu z Schengen od 1 lipca 2003 r. W trakcie spotkania poruszono także temat dot. nawiązania współpracy między senacką Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej a Komitetem ds. Międzynarodowych Dumy Państwowej. Mówiono również o dyskryminowaniu obywateli Rosji i Polski przy wjeździe do innych państw. Zdaniem Rogozina, Polska i Rosja winny rozważyć wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie.

28 sierpnia 2002 r.

1.Udział w spotkaniu Marszałka Senatu L. Pastusiaka z Siergiejem Mironowem przewodniczącym Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. Rozmowa dotyczyła kwestii wiz i ruchu osobowego z Obwodem Kaliningradzkim.. W trakcie rozmowy wyrażono także zainteresowanie szerszym rozwojem współpracy między regionami Rosji i Polski, którą Senat i Rada Federacji podejmują się inspirować i wspierać. Senat RP gotów jest podzielić się doświadczeniami samorządów terytorialnych i nawiązać współpracę na szczeblu komisji parlamentarnych zajmujących się sprawami samorządów. S. Mironow zaproponował zawarcie porozumienia o współpracy między Senatem a Radą Federacji i zaprosił Marszałka Pastusiaka oraz delegację Senatu do złożenia oficjalnej wizyty w Rosji. S.M. Mironow zaproponował zorganizowanie wystawy Moskwa-Warszawa 1900-2000 z aktywnym udziałem Senatu RP i Rady Federacji.

2.Udział w spotkaniu członków Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej z

Siergiejem Mironowem przewodniczącym Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. W spotkaniu udział wzięli senatorowie Bernard Drzęźla, Henryk Dzido, Wł. Mańkut, Bogusław Mąsior, Zbigniew Zychowicz . Rozmowa dotyczyła polsko-rosyjskiej współpracy regionalnej oraz kwestii wprowadzenia wiz na granicy z Obwodem Kaliningradzkim dla mieszkańców Rosji, w związku z przyjęciem przez Polskę od 1 lipca 2003 r., zobowiązań wynikających z układu z Schengen.

22 kwietnia 2002 r

1. Lunch roboczy z delegacją Komisji ds. Europejskich Parlamentu Danii, pod przewodnictwem pana Clausa Larsen-Jensena przewodniczącego tej Komisji . Rozmowa dotyczyła roli duńskiej komisji w procesie stanowienia prawa unijnego.

W lunchu uczestniczyli także senatorowie Zygmunt Cybulski oraz Edmund Wittbrodt, a także pos. Marek Kotlinowski wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Sejmu oraz pani Dorothe Hertz Bugge pierwszy sekretarz Ambasady Danii.

10 kwietnia 2002

1. Wizyta kurtuazyjna pana Marka Greli nowo mianowanego ambasadora w Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej.

13 marca 2002 r.

1. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Kuby w Polsce pana Jorge Fernando Lefebra.

2.Wizyta kurtuazyjna ambasadora Irlandii w Polsce pani Thelmy M. Doran.

3. Wizyta kurtuazyjna nowo mianowanej ambasador RP w Hiszpanii pani Grażyny Bernatowicz.

4. Spotkanie z delegacją Komisji Polityki Zagranicznej oraz Komisji Obrony, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Narodowego parlamentu Rumunii pod przewodnictwem pana: Radu Podogoreanu przewodniczącego Komisji Polityki Zagranicznej tego parlamentu. Rozmowa dotyczyła kwestii starań Rumunii o członkostwo w NATO oraz przygotowań Rumunii i Polski do członkostwa w UE

27 lutego 2002 r.

1. Udział w spotkaniu marsz. Longina Pastusiaka z przewodniczącym Bundesratu Klausem Woweritem. Rozmowa dotyczyła osiągnięć Polski na drodze do integracji europejskiej,

roli Bundesratu w systemie parlamentarnym Niemiec oraz kwestii procedur wizowych wymaganych przez stronę niemiecką w kontekście podejmowania pracy przez Polaków.

14 lutego 2002 r.

1. Udział w spotkanie marsz. Longina Pastusiaka z sekretarzem generalnym NATO panem Lordem Robertsonem. Rozmowa dot.. doświadczeń Polski w NATO oraz współpracy NATO i UE w zakresie bezpieczeństwa i obrony.

7 luty 2002 r.

1. Udział w spotkaniu marsz. Longina Pastusiaka z panami Philippem Marini i Yannem Gaillardem senatorami francuskimi nt. negocjacji Polski z UE, doświadczeniach francuskich w tym zakresie oraz roli Senatu francuskiego i polskiego w procesie negocjacji.

5 luty 2002 r.

1. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Grecji w Polsce pana Nikosa Vamvounalisa.

24 stycznia 2002

1. Spotkanie z członkiniami brytyjskiej Parlamentarnej Grupy na Rzecz Rozszerzenia Unii Europejskiej paniami Joyce Quin i Joan Walley oraz panem Wayne Davidem sekretarzem Grupy Brytyjsko-Polskiej w parlamencie brytyjskim. Wizyta zorganizowana przez Departament Promocji MSZ, na prośbę ambasady RP w Londynie, była przedsięwzięciem promującym Polskę za granicą w ramach Programu Promocji Zagranicznej procesu Akcesji RP do UE.
Tematyka wizyty obejmowała problematykę europejską i polską w aspekcie przyszłego członkostwa w UE.

2. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Chorwacji w Polsce pana Zdenka Karakasza .

16 stycznia 2002 r.

1. Udział w spotkaniu z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem w gronie członków prezydiów klubów parlamentarnych . Rozmowa dotyczyła stosunków polsko-rosyjskich oraz miejsca Polski w świecie, kwestii rozszerzenia UE oraz sprawie Obwodu Kaliningradzkiego.

9 stycznia 2002 r.

1. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce pana Zhou Xiaopei.

2. Wizyta kurtuazyjna ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce pana Osamaha Ahmed Al-Sanosi.

12 grudnia 2001 r.

1. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Japonii w Polsce pana Hideaki Ueda.

2. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Litwy w Polsce pana Dariusa Degutisa.

3. Wizyta kurtuazyjna ambasadora Pakistanu w Polsce pana Khalida Mahmooda .

4. Spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami Ministerstwa Integracji Europejskiej Republiki Chorwacji -panem Dario Mihelinem i panią Katją Modrić, ekspertami w Departamencie ds. Dostosowywania Systemu Prawnego oraz z panem Karlo Čulo ekspertem w Departamencie ds. Strategii Integracji. Celem spotkania było zapoznanie się z doświadczeniami Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w procesie integracji europejskiej.

5 grudnia 2001 r.

1. Spotkanie z panem Zdravko Tomacem wiceprzewodniczącym Izby Reprezentantów, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Republiki Chorwacji,.
W spotkaniu uczestniczył ambasador Republiki Chorwacji Zdenko Karakasz. Celem spotkania było nawiązanie współpracy między Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu RP i Komisją Spraw Zagranicznych parlamentu Chorwacji, i wymiana informacji o działaniach podejmowanych na
forum międzynarodowym, zwłaszcza w procesie integracji z Unią Europejską.