5 września 2005 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych podsumowano pracę komisji w V kadencji Senatu RP i przyjęto sprawozdanie z jej działalności w tym okresie.

W sprawozdaniu omówiono szczegółowo m.in. prace ustawodawcze, posiedzenia o charakterze merytorycznym, udział senatorów w dyskusji na temat kształtu Europy, w kampanii przedreferendalnej, działalność członków komisji na forum międzynarodowym.

Jak stwierdzono w podsumowaniu, w V kadencji praca Komisji Spraw Zagranicznych zdominowana została przez bieżącą legislację dostosowującą polskie prawo do prawa Unii Europejskiej. Wymagało to dużego obciążenia pracą wszystkich senatorów, ale także sekretariatu komisji, biura legislacyjnego oraz innych pracowników Kancelarii Senatu. Dzięki dobrej organizacji pracy posiedzenia komisji przebiegały sprawnie, dyskusje były głęboko merytoryczne i praktycznie pozbawione emocji politycznych. We wszystkich rozpatrywanych sprawach senatorowie poszukiwali optymalnych kompromisów i wyjątkowe było rozstrzyganie różnic zdań w głosowaniach. Przedstawiciele komisji na forum międzynarodowym oraz krajowym brali udział w dyskusji na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. Koncentrowała się ona m.in. wokół akcesji nowych członków, roli parlamentów narodowych w architekturze europejskiej, projektu Traktatu Konstytucyjnego oraz zagadnień związanych ze stworzeniem spójnej polityki bezpieczeństwa i obrony, a także właściwego przygotowania gospodarki europejskiej do podjęcia globalnej rywalizacji. Istotnym wkładem komisji do tej debaty był udział jej członków w sesjach Konwentu Europejskiego, w konferencjach COSAC, a także na gruncie krajowym w pracach Grupy Refleksyjnej oraz Forum "Wspólnie o przyszłość Europy".

Informacje, które uzyskiwali senatorowie podczas wizyt w parlamentach i instytucjach unijnych, nabierały szczególnego znaczenia w trakcie spotkań z wyborcami w ramach kampanii przed referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Po 1 maja 2004 r. legislacyjna praca komisji, w związku ze zmianą przedmiotowego zakresu działania, koncentrowała się głównie na ratyfikacjach umów międzynarodowych.
Tematem posiedzeń komisji stały się też nowe zagadnienia, wśród nich ocena realizacji Strategii Lizbońskiej, rozbudowa portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie czy zasady precedencji kierowniczych stanowisk w Polsce. Senatorowie uczestniczyli też aktywnie w kontaktach międzyparlamentarnych w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP - UE, Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej, Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

W podsumowaniu podkreślono, że Komisja Spraw Zagranicznych była w minionych czterech latach jedną z najbardziej obciążonych obowiązkami: pod względem liczby odbytych posiedzeń (244) jest statystycznie ujęta na drugim miejscu, a pod względem liczby rozpatrzonych ustaw (281) na pierwszym miejscu w porównawczym zestawieniu opracowanym przez Kancelarię Senatu.