22 lipca 2005 r.

Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Podczas posiedzenia podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz Nowakowski omówił zagadnienia dotyczące polskiej polityki europejskiej w okresie prezydencji luksemburskiej w Unii Europejskiej.

Następnie ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Charles Crawford przedstawił priorytety prezydencji brytyjskiej w Unii Europejskiej. Wielka Brytania objęła półroczne przewodnictwo w UE 1 lipca br.

Ambasador stwierdził, że jego kraj chce doprowadzić do kompromisu w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-13 do końca swojego przewodnictwa w UE. Wśród najważniejszych priorytetów brytyjskiego przewodnictwa wymienił m.in.: poprawę prawodawstwa unijnego, kwestie zmian klimatycznych i problemów Afryki, a także prace nad polityką bezpieczeństwa Unii.

W swoim wystąpieniu ambasador Ch. Crawford mówił także o problemach, jakie jego kraj "dostał w spadku" po poprzedniej luksemburskiej prezydencji, m.in. o nieprzyjętym budżecie UE na lata 2007-13 i problemach z Traktatem Konstytucyjnym.

Ambasador podkreślił, że jego kraj chce doprowadzić do kompromisu w sprawie Nowej Perspektywy Finansowej przed końcem swojego przewodnictwa. Zaznaczył, że ciągle trwają konsultacje z poszczególnymi państwami w tej sprawie, m.in. w najbliższym czasie brytyjski premier Tony Blair ma rozmawiać telefonicznie z premierem Markiem Belką w tej sprawie.

Podkreślił też, że w wypadku dwóch krajów (Polski i Niemiec) nie wiadomo, z kim Wielka Brytania będzie "siedziała przy stole" pod koniec roku, ponieważ zarówno w Polsce, jak i Niemczech jesienią zmienią się rządy.

Ambasador Ch. Crawford zaapelował też o stworzenie budżetu na miarę obecnego stulecia. Jak podkreślił, kraje, które opowiadają się za reformami w UE, powinny mówić o tym silnym głosem. "Głos Wielkiej Brytanii nie wystarczy" - przekonywał.

Jak dodał, Wielka Brytania jest gotowa pójść na ustępstwa i więcej wpłacać do kasy UE, ale nie do budżetu, który jest irracjonalny.

"Nie mówimy, że od jutra trzeba znieść wspólną politykę rolną, ale musi ona podlegać reformom" - podkreślił Ch. Crawford. "Jeżeli UE ma być konkurencyjna na rynku globalnym, trzeba coś robić" - dodał.

Podczas posiedzenia połączonych komisji założenia polskiej polityki europejskiej w okresie prezydencji brytyjskiej omówił podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej T. Nowakowski.

Na zakończenie posiedzenia zapoznano się z informacją ze spotkania przewodniczących komisji ds. wspólnotowych i europejskich, które odbyło się w 18 lipca br. w Londynie.