12 lipca 2005 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o opłacie skarbowej.

Na temat rozwiązań przyjętych w ustawie, która była projektem rządowym, mówił wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister spraw zagranicznych.

Rozpatrywana ustawa była konsekwencją przystąpienia Polski do Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze 5 października 1961 r. Konwencja w miejsce legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych wprowadziła jednolite poświadczenie, zwane "Apostille". Nowelizacja sejmowa wprowadza opłatę skarbową od wydania tego poświadczenia w wysokości 60 zł.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zaproponować obniżenie tej opłaty do 30 zł. Proponowaną zmianę zarekomenduje Izbie senator Bogusław Litwiniec.

Następnie komisja rozpatrzyła łącznie pięć ustaw ratyfikacyjnych:

Na temat rozwiązań przyjętych w przedmiotowych umowach międzynarodowych informacje przedstawili wiceminister finansów Jarosław Neneman i naczelnik wydziału w Departamencie Kontroli Celno-Akcyzowej Mariusz Koter. Zapoznano się także z pozytywną opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W kolejnych głosowaniach Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanych ustaw ratyfikacyjnych. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie przedstawi Izbie senator Zbigniew Zychowicz.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych podjęła także uchwałę w sprawie zamachów terrorystycznych w Londynie w dniu 7 lipca 2005 r.:

"Komisja Spraw Zagranicznych Senatu RP z głębokim oburzeniem i smutkiem przyjęła wiadomość o serii skoordynowanych i tragicznych w skutkach zamachów terrorystycznych
w Londynie. Ich ofiarami padły setki niewinnych obywateli Wielkiej Brytanii oraz innych osób obecnych w te
j wielonarodowej metropolii. Potępiając ten barbarzyński akt przemocy, deklarujemy stanowczą wolę bezgranicznego zaangażowania się w walce z międzynarodowym terroryzmem.

Członkowie komisji łączą się w bólu z rodzinami ofiar".

W kolejnych punktach porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrzyli łącznie pięć ustaw ratyfikacyjnych:

Na temat rozpatrywanych ustaw głos zabrali podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman, wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych J. Łącki oraz wicedyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w resorcie finansów Cezary Krysiak. Zapoznano się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.

W kolejnych głosowaniach Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się jednogłośnie za poparciem rozpatrywanych ustaw ratyfikacyjnych. Ustalono, że ich przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Zygmunt Cybulski.