Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, sporządzonej w Montrealu dnia 28 maja 1999 r.
Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówili wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Czesław Mikrut, dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego w tym urzędzie Wanda Dzienkiewicz oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Konwencja będąca przedmiotem ratyfikacji ma zastąpić Konwencję o ujednostajnieniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, sporządzoną w Warszawie w 1929 r. Od czasu jej sporządzenia w lotnictwie cywilnym nastąpił szereg zmian związanych w szczególności z postępem technicznym, zmniejszeniem ryzyka wypadków lotniczych i poprawą sytuacji ekonomicznej przewoźników lotniczych.
W konwencji montrealskiej wprowadzono m.in. uproszczony typ i format dokumentów przewozowych, zmodyfikowany system odpowiedzialności za szkody bagażowe, dwustopniowy system odpowiedzialności w wypadku śmierci lub uszkodzenia ciała pasażera, obowiązek wypłaty zaliczek w wypadku śmierci lub uszkodzenia ciała pasażera, a także obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Zbigniew Kulak.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Dowództwem Naczelnego Sojuszniczego Dowódcy Transformacji (HQ SACT) dotyczącej ustanowienia i wsparcia Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej dnia 13 kwietnia 2005 r. w Brukseli.
Na temat przedmiotowej umowy wypowiadali się przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej - płk Jan Pawliczko i płk Artur Busz z Departamentu Prawnego oraz wicedyrektor Departamentu Infrastruktury płk Andrzej Żurek. Zapoznano się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Władysława Mańkuta.
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrywano także ustawę o ratyfikacji Konwencji powołującej Europejski Instytut Uniwersytecki, sporządzonej we Florencji dnia 19 kwietnia 1972 r.
Senatorowie wysłuchali informacji o przedmiotowej konwencji przedstawionej przez podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasza Nowakowskiego. Zapoznano się także z pozytywną opinią
biura legislacyjnego.W głosowaniu komisja poparła wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Izbie senator Bogusław Mąsior.
Na zakończenie posiedzenia przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Ustalono, że prace nad nowelizacja sejmową będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 12 lipca br.