Odbyło się wspólne posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, podczas którego przeprowadzono pierwsze czytanie projektu rezolucji w sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej podróżujących do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.Rozpatrywany projekt, w którym Senat zwraca się do władz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli polskich, zgłosiła grupa senatorów, których reprezentował senator Sławomir Izdebski.
Jak stwierdzono w uzasadnieniu projektu, mimo członkostwa Polski w Unii Europejskiej amerykańskie prawo dotyczące polityki wizowej powoduje, że Polacy są gorsi od wszystkich pozostałych obywateli Unii Europejskiej. Posiadają wspólny europejski paszport, mogą przemieszczać się po całej Europie, traktowani jako jej obywatele na równych prawach. Nie mogą jednak na tych samych zasadach co pozostali obywatele Unii przemieszczać się po Stanach Zjednoczonych.
W opinii wnioskodawców, Polacy mają moralne prawo do tego, by być traktowani w sposób podobny jak obywatele innych krajów. Relacje między narodami należy budować i rozwijać na gruncie prawdy i wysokich ideałów zgodnego współżycia, którego elementem powinno być zrozumienie racji partnerów dialogu.
Kraje, które są sojusznikami, które wspólnie zaangażowane są w budowanie bezpieczeństwa światowego, jednoczą się tam, gdzie łamane są prawa człowieka i obywatela, winny się wspierać i kształtować swoje stosunki zgodnie z obowiązującą na świecie formułą wzajemności.
W posiedzeniu połączonych komisji wziął udział marszałek Longin Pastusiak, który wielokrotnie podejmował inicjatywy zniesienia wiz amerykańskich dla obywateli polskich. Wysłuchano także pozytywnych opinii przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych wicedyrektora Departamentu Ameryki Północnej Pawła Dobrowolskiego i wicedyrektora Departamentu Konsularnego i Polonii Jarosława Łasinskiego.
W wyniku dyskusji komisje poparły ideę projektu, postanowiły jednak powołać zespół, który przygotuje propozycje zmian precyzyjnej uzasadniających podjęcie takiej rezolucji. W skład zespołu weszli senatorowie
Janusz Lorenz, Bogusław Mąsior i Zbigniew Romaszewski.