1 lutego 2005 r.
W budynku Dyrekcji Rozbudowy Terminalu II lotniska Okęcie w Warszawie odbyło się posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych, poświęcone funkcjonowaniu i perspektywom rozwoju lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Senatorowie spotkali się z dyrekcją portu lotniczego. W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Lesiecki - naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze i Andrzej Rogiński - dyrektor rozbudowy Portu Lotniczego Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.Dyrektor A. Rogiński poinformował, że Terminal 2 na warszawskim Okęciu zostanie oddany do użytku zgodnie z harmonogramem, to znaczy do kwietnia 2006 r.
Dzięki terminalowi możliwości warszawskiego lotniska zwiększą się i pozwolą na obsługę 10 mln pasażerów rocznie. Obecnie Terminal 1 obsługuje 6 mln pasażerów, choć jest przewidziany na 3,5 mln. Powiększy się jednocześnie liczba miejsc parkingowych z blisko 3 tys. do 5,2 tys. pojazdów.
"W ramach kontraktu budujemy też w stanie surowym podziemną stację kolejową, która w przyszłości połączy lotnisko z linią radomską aż do Dworca Centralnego" - powiedział A. Rogiński.
Jak poinformowali przedstawiciele PPL, chociaż zakończenie całej inwestycji jest przewidziane na kwiecień 2006 r., to sam terminal władze PPL chcą otworzyć w grudniu br. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z wykonawcą projektu konsorcjum Ferrovial Agroman SA, Budimex SA i Estudio Lamela SL, zakończenie prac miało nastąpić w listopadzie br. W lipcu 2004 r., na wniosek konsorcjum budującego nowy terminal, termin zakończenia prac został przesunięty na 15 kwietnia 2006 r. Wniosek o zmianę terminu został złożony przez konsorcjum Ferrovial Agroman, Budimeksu i Estudio Lamela z uwagi na opóźnienie w otrzymaniu zezwolenia na budowę.
Tego samego dnia odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych poświęcone praktycznej realizacji Strategii Lizbońskiej w naszym kraju.
Senatorowie wysłuchali informacji na ten temat przekazanej przez wiceministra gospodarki i pracy Krzysztofa Krystowskiego. Poinformował on o powstałym pod przewodnictwem Wima Koka średniookresowym raporcie z realizacji Strategii Lizbońskiej. Raport niezależnej grupy ekspertów określa najważniejsze obszary, na których efektywna realizacja na szczeblu krajowym ma przyczynić się do zdynamizowania Strategii Lizbońskiej w celu osiągnięcie wzrostu gospodarczego i poprawy zatrudnienia. Wiceminister P. Krystowski przypomniał, że głównym celem strategii jest uczynienie z UE ugrupowania najbardziej dynamicznego i konkurencyjnego na świecie. Przesłanie to ma być oparte na gospodarce obejmującej 5 priorytetów:
- reformę europejskiego rynku pracy,
- tworzenie gospodarki opartej na wiedzy,
- spójność społeczną (zmniejszenie liczby obywateli żyjących na granicy ubóstwa),
- reformę gospodarczą,
- trwały i zrównoważony rozwój, który nie szkodzi środowisku naturalnemu i zmniejsza m.in. emisję gazów cieplarnianych.
Wiceminister P. Krystowski przypomniał, że polską realizacją Strategii Lizbońskiej jest przyjęty przez rząd Narodowy Plan Rozwoju na lata 2007-13, a więc na lata obejmujące Perspektywę Finansową UE, autorstwa wicepremiera Jerzego Hausnera. Dokument ten informuje m.in., w jaki sposób Polska korzystać chce ze środków unijnych.
Rząd przywiązuje dużą wagę do wzrostu konkurencyjności gospodarki polski
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Zaleski podkreślił, że polskie priorytety realizacji Strategii Lizbońskiej oparte są na rozwoju przedsiębiorczości, wzroście zatrudnienia, reformie emerytalnej, liberalizacji rynków usług UE (szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw), a co za tym idzie - gospodarce opartej na wiedzy.
Wiceminister B. Zaleski poinformował, że 5 października 2004 r. Komitet Europ. Rady Ministrów przyjął stanowisko dotyczące średniookresowego przeglądu Strategii Lizbońskiej. Spośród priorytetów najważniejsze jest dokończenie budowy jednolitego rynku, przy rozszerzeniu jako szansie na pobudzenie wzrostu gospodarczego, a także wykorzystanie polityki spójności
Wicedyrektor Departamentu Analiz i Strategii w UKIE Maciej Duszczyk podkreślił, że polskim celem realizacji strategii jest wzrost konkurencyjności gospodarki naszego kraju dzięki realizacji polityki spójności oraz stworzeniu jednolitego rynku.
Wicedyrektor ds. naukowych Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej Jan Mariusz Radło poinformował o powołanej w 2003 r. przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową we współpracy z UKIE, opartą na formie partnerstwa prywatno-publicznego. Celem forum jest odpowiedź na pytanie, czy Strategia Lizbońska odpowiada na zadania stojące przed Polską. W ramach forum organizowane są przeglądy Strategii Lizbońskiej w Polsce.