Odbyło się posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych, podczas którego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji o uproszczonej procedurze ekstradycyjnej między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, sporządzonej w Brukseli dnia 10 marca 1995 r.Senatorowie zapoznali się z uzasadnieniem potrzeby ratyfikacji przedmiotowej konwencji, które przedstawili wiceminister sprawiedliwości Sylweriusz Królak oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Truszczyński. Pozytywną opinię na temat sejmowej ustawy ratyfikacyjnej przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Bogusława Mąsiora.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji odnoszącej się do ekstradycji między Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, sporządzonej w Dublinie dnia 27 września 1996 r.
Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówił wiceminister spraw zagranicznych J. Truszczyński. Pozytywną opinię przedstawiło biuro legislacyjne.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego wypracowane przez komisję stanowisko zarekomenduje Izbie senator B. Mąsior.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie zwalczania korupcji funkcjonariuszy Wspólnot Europejskich i funkcjonariuszy Państw Członkowskich Unii Europejskiej, sporządzonej w Brukseli dnia 26 maja 1997 r.
W imieniu strony rządowej ustawę rekomendował senatorom wiceminister sprawiedliwości S. Królak. Żadnych zastrzeżeń nie zgłosiło biuro legislacyjne.
W głosowaniu komisja zaakceptowała ustawę sejmową. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zygmunta Cybulskiego.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej, sporządzonej w Brukseli dnia 29 maja 2000 r. oraz Protokołu do Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej z dnia 29 maja 2000 r., sporządzonego w Luksemburgu dnia 16 października 2001 r.
Senatorowie wysłuchali w tym punkcie rekomendacji wiceministra spraw zagranicznych J. Truszczyńskiego. Zapoznali się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy sejmowej bez poprawek. Ustalono, że w imieniu komisji wniosek ten przedstawi Izbie senator Dorota Simonides.
Podczas posiedzenia komisji rozpatrzono także ustawę o ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne, przyjętego w Nowym Jorku dnia 25 maja 2000 r.
Ustalenia zawarte w przedmiotowym protokole omówił i uzasadnił wiceminister spraw zagranicznych J. Truszczyński. Zapoznano się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator
Zbigniew Kulak.Ostatnią ustawą rozpatrywaną na tym posiedzenia była ustawa o ratyfikacji Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r.
Założenia przyjęte w przedmiotowej konwencji przedstawił wiceminister spraw zagranicznych J. Truszczyński. Żadnych uwag do ustawy sejmowej nie zgłosiło biuro legislacyjne.
W głosowaniu rozpatrywana ustawa uzyskała akceptację komisji. Na sprawozdawcę wypracowanego stanowiska wybrano senatora Z. Kulaka.
Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się ponadto z ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem. Ta część posiedzenia dotyczyła aktualnych priorytetów polskiej polityki zagranicznej.
W swoim wystąpieniu minister W. Cimoszewicz podkreślił, że w ciągu ostatnich 15 lat Polska osiągnęła w polityce zagranicznej swoje strategiczne cele, jakimi były członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Proces rozszerzenia UE powinien być kontynuowany i pozostać jednym z priorytetów Unii w nadchodzącej przyszłości.
Minister W. Cimoszewicz zaznaczył, że Polska aktywnie włącza się w podejmowanie decyzji w ramach WPZiB i Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony i uczestniczy w tych przedsięwzięciach. Priorytetami pozostaną polityka wobec wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej, rozwój stosunków transatlantyckich oraz utrzymywanie polityki bezpieczeństwa i
obrony w sposób spójny z rolą NATO w Europie. Polska aktywnie uczestniczyć będzie we współpracy UE z partnerami strategicznymi oraz we współpracy regionalnej.Pomyślnie rozwija się współpraca w ramach państw Morza Bałtyckiego i Inicjatywy Środkowoeuropejskiej oraz Grupy Wyszehradzkiej. Minister W. Cimoszewicz zwrócił uwagę, że członkostwo w Unii Europejskiej zwiększyło zainteresowanie Polską jako partnerem ekonomicznym takich krajów, jak np. Japonia. Podkreślił, że Polsce zależy na efektywnej dyplomacji e
konomicznej. W tym celu m.in. przy MSZ powołał Radę Promocji Polski.Minister spraw zagranicznych mówił także o polskiej polityce w stosunku do sąsiadów: Litwy, Białorusi i Ukrainy. W tym kontekście stwierdził, że zależy nam na rozwiązaniu problemów mieszkających tam Polaków.
W swoim wystąpieniu minister W. Cimoszewicz odniósł się także do niedawnej zmiany ukraińskiej doktryny obronnej. Jak stwierdził, gdyby okazało się, że Ukraina "rezygnuje z wcześniej deklarowanych ambicji dołączenia do społeczności europejskiej i transatlantyckiej, to nie byłaby to dobra wiadomość, przede wszystkim dla samej Ukrainy". "Poczekajmy, musimy zorientować się, czy mamy do czynienia z posunięciem taktycznym czy strategicznym" - mówił minister spraw zagranicznych, zalecając po
wstrzymywanie się od "radykalnych komentarzy".Minister W. Cimoszewicz zwrócił uwagę, iż Ukraina "jest w szczególnym okresie politycznym - przed wyborami prezydenckimi i nie można wykluczyć, że niektóre deklaracje mają wymiar taktyczny".
"Polska, jak nikt inny, konsekwentnie i aktywnie od kilkunastu lat występowała jako swoisty promotor interesów naszych wschodnich sąsiadów w relacjach z państwami europejskimi, ze Stanami Zjednoczonymi, i uważaliśmy, że leży to zarówno w interesie naszych sąsiadów, jak i Polski, i szerzej - społeczności europejskiej. I tego poglądu nie ma powodu zmieniać, będziemy go nadal prezentowali" - zapowiedział minister W. Cimoszewicz.