23 czerwca 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Poprawek do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, uchwalonych przez Międzynarodową Organizację Morską w Londynie w dniu 13 grudn
ia 2003 r.Rozwiązania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówił wiceminister infrastruktury Witold Górski, a także dyrektor Departamentu Transportu Morskiego w tym resorcie Janina Mentral. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senat
u.Międzynarodowa Organizacja Morska, zajmująca się wszystkimi zagadnieniami związanymi z wykorzystaniem mórz i oceanów, jest częścią systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych i skupia obecnie 162 państwa. Poprawki do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu, 1974, których dotyczy przedmiotowa ustawa, zmierzają do poprawy bezpieczeństwa statków i portów morskich przed zagrożeniami ze strony terroryzmu i innymi czynami o charakterze przestępczym.
Zmiany polegają w szczególności na zwiększeniu wymagań dotyczących instalowania na statkach morskich systemu automatycznej nawigacji, wprowadzeniu zapisu historii statku jako środka nadzoru nad jednostkami pływającymi oraz ustanowieniu Międzynarodowego kodeksu ochrony statku i obiektu portowego.
Wejście w życie poprawek do konwencji spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w ustawodawstwie polskim, nowelizacji będą wymagały ustawa - Kodeks morski oraz ustawa o bezpieczeństwie morskim, a ponadto będzie się to wiązało z wydatkami po stronie armatorów, zarządów portów i administracji morskiej.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrywali ustawę o wypowiedzeniu Konwencji o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na Północno-Zachodnim Atlantyku, sporządzonej w Ottawie dnia 24 października 1978 r.
Potrzebę przyjęcia tej ustawy omówił i uzasadnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Pozytywną opinię przedstawiło biuro legislacyjne.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że podczas posiedzenia Izby sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Zbigniew Zychowicz.
Tego samego dnia komisja dokonała wyboru kandydata na przewodniczącego. Kandydaturę senatora Zbigniewa Kulaka na to stanowisko zgłosił senator Zygmunt Cybulski. W głosowaniu tajnym uzyskała ona akceptację komisji.