20 kwietnia 2004 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.W pierwszym punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Porozumienia w sprawie udziału Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej w Europejskim Obszarze Gospodarczym, podpisanego w Brukseli w dniu 14 października
2003 r.Rozwiązania przyjęte w przedmiotowym postanowieniu przedstawił dyrektor Departamentu Stosunków Europejskich i Wielostronnych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Zbigniew Trepczynski. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislac
yjne Kancelarii Senatu.Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i upoważnia prezydenta RP do ratyfikacji porozumienia stanowiącego podstawę prawną przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej na sprawozdawcę wybrano senator Genowefę Ferenc.
Następnie Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Protokołu dodatkowego między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki do Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki sporządzonego w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 r.
W imieniu rządu głos zabrał wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Krystowski. Żadnych uwag do ustawy ratyfikacyjnej nie zgłosiło biuro legislacyjne.
Rozpatrywana ustawa była pilnym projektem rządowym i miała na celu odstąpienie Polski od umowy handlowej z USA w związku z przystąpieniem Po
lski do Unii Europejskiej.W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senator G. Ferenc.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła kolejne trzy ustawy ratyfikacyjne:
- ustawę o ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej "EUROCONTROL", sporządzonej w Brukseli dnia 13 grudnia 1960 r., zmienionej Protokołem Dodatkowym z dnia 6 lipca 1970 r., zmienionej Protokołem z dnia 21 listopada 1978 r., w całości zmienionej Protokołem z dnia 12 lutego 1981 r.,
- ustawę o ratyfikacji Protokołu z dnia 27 czerwca 1997 r. ujednolicającego Międzynarodową Konwencję o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej "EUROCONTROL", podpisaną w Brukseli dnia 13 grudnia 1960 r., z późniejszymi zmianami,
- ustawę o ratyfikacji Protokołu z dnia 8 października 2002 r. w sprawie przystąpienia Wspólnoty Europejskiej do Międzynarodowej Konwencji o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej "EUROCONTROL", z późniejszymi zmianami i ujednoliconej przez Protokół z dnia 27 czerwca 1997 r.
Opinie o ustawach sejmowych przedstawili: dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Remigiusz Henczel i prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Krzysztof Kapis. Do rozpatrywanych ustaw ratyfikacyjnych żadnych uwag nie zgłosiło biuro legislacyjne.
W przyjętych stanowiskach Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zarekomendować Senatowi akceptację trzech ustaw umożliwiających ratyfikację konwencji zmierzających do umożliwienia Polsce przystąpienia do Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Żeglugi Powietrznej. Ustalono, że sprawozdanie w imieniu komisji złoży w tej sprawie senator Zbigniew Kulak.
Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Rozpatrywaną ustawę, która była projektem rządowym, przedstawiła wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Elżbieta Ostrowska. Szereg szczegółowych uwag zgłosiło senackie biuro legislacyjne.
Rozpatrywana ustawa zawierała przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej i miała na celu stworzenie systemu udzielania pomocy publicznej, który umożliwia prawidłowe wdrożenie przepisów wspólnotowych. W projekcie określono zasady postępowania w sprawach dotyczących pomocy państwa, wykonywanej w ramach pomocy publicznej zgodnie z przepisami Unii Europej
skiej. Ponadto uregulowano zasady współpracy prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z podmiotami opracowującymi programy pomocowe, udzielającymi pomocy, ubiegającymi się o pomoc oraz beneficjentami pomocy.W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi 14 poprawek do ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Bogusław Litwiniec.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała na swym posiedzeniu ustawę o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.
W imieniu rządu głos zabrał wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Krystowski. Pozytywną opinię na temat ustawy sejmowej przedstawiło biuro legislacyjne.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zmierzała do dostosowania polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej. Określono w niej zasady administrowania obrotem towarami z zagranicą oraz z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej po uzyskaniu przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem rozpatrywanej ustawy sejmowej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono także ustawę o nadmiernych zapasach produktów rolnych.
Rozwiązania zawarte w rozpatrywanej ustawie omówił z upoważnienia rządu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Plewa. Zapoznano się ponadto z opinią biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Lorenza.
Ostatnim rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy - Prawo lotnicze. Zawarte w niej przepisy omówił i uzasadnił prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego K. Kapis. Zapoznano się ponadto ze szczegółowymi uwagami senackiego biura legislacyjnego.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zaproponowała Senatowi 6 poprawek. Jak ustalono, ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Z. Kulak.