7 kwietnia 2004 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w celu rozpatrzenia ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.O rozwiązaniach przyjętych w ustawie sejmowej, którą uchwalono z przedłożenia rządowego, poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Wysłuchano także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Określono w niej zadania i właściwość jednostek organizacyjnych oraz organów w zakresie organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, wynikające z przepisów Unii Europejskiej.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem 4 poprawek do omawianej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym zmierzającym do dostosowania polskich regulacji prawnych do przepisów unijnych była ustawa o zmianie ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Ustawę, która była projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju Jerzy Pilarczyk. Swoje uwagi zgłosiło ponadto biuro legislacyjne.
W rozpatrywanej ustawie ustanowiono m.in. system zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania pasz leczniczych oraz zasady wydawania zezwoleń przez wojewódzkich lekarzy weterynarii.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej poparła sejmową nowelizację. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Janusz Bargieł.
Ponadto komisja rozpatrywała ustawę o klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego.
Z zapisami przyjętymi przez Sejm na podstawie projektu rządowego zapoznał senatorów wiceminister środowiska Andrzej Mizgajski. Szczegółowe uwagi przedstawiło biuro legislacyjne.
Projektowana ustawa ma na celu implementację dyrektywy nakazującej państwom członkowskim wprowadzenie oficjalnych klasyfikacji, które będą stanowić ujednolicony system oznaczeń i będą mogły być wykorzystane w obrocie handlowym drewnem nieobrobionym.
W głosowaniu senatorowie zaproponowali Izbie wprowadzenie jednej poprawki do ustawy o klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Bargieła.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała kolejną ustawę dostosowawczą - ustawę o rolnictwie ekologicznym.
Po zapoznaniu się informacjami wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi J. Pilarczyka oraz z opinią biura legislacyjnego w głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator J. Bargieł.
Wątpliwości komisji nie wzbudziła również ustawa o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska. Po wysłuchaniu informacji wiceministra środowiska A. Mizgajskiego, zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego oraz krótkiej dyskusji Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w głosowaniu opowiedziała się za przyjęciem jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Zbigniewa Zychowicza.
Takie samo stanowisko przyjęto w sprawie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową. Z upoważnienia rządu ustawę rekomendowała wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Irena Herbst. Wysłuchano także przedstawiciela biura legislacyjnego. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy zaproponuje Izbie w imieniu komisji senator Z. Zychowicz.
Ponadto senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
Zawarte niej przepisy przedstawił sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.
W rozpatrywanym akcie znowelizowano 103 ustawy oraz uchylono 6 ustaw. Część nowelizacji sprowadza się wyłącznie do dodania do ustaw nowelizowanych odnośnika, określającego, jakie dyrektywy Wspólnot Europejskich są wdrażane ich przepisami, w pozostałej części natomiast dokonano zmian o różnym charakterze, w większości wynikających z potrzeby dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej.
Senatorowie postanowili podjąć decyzję w sprawie rozpatrywanej ustawy na kolejnym posiedzeniu, 13 kwietnia br.
Następnie przystąpiono do prac nad ustawą o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej.
Rozwiązania zawarte w ustawie uchwalonej z przedłożenia rządowego zarekomendował zastępca głównego inspektora sanitarnego Seweryn Jurgielaniec. Ponadto zapoznano się ze szczegółowymi uwagami biura legislacyjnego.
Intencją ustawy było usystematyzowanie regulacji prawnych związanych z wyrobami stosowanymi w medycynie weterynaryjnej oraz dokonanie transpozycji do polskiego prawodawstwa dyrektywy Rady 84/539/EWG z 17 września 1984 roku w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do sprzętu elektromedycznego stosowanego w medycynie lub weterynarii. W tym celu w ustawie określono procedurę wprowadzenia
do obrotu i do używania wyrobów stosowanych w medycynie weterynaryjnej, zasady nadzoru nad ich wprowadzaniem do obrotu i do używania oraz sposób prowadzenia rejestru tych wyrobów i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i używania.W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie jednej poprawki do ustawy o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Jak zdecydowano, potrzebę jej wprowadzenia uzasadni podczas posiedzenia plenarnego senator Andrzej Wielowieyski.
O potrzebie wprowadzenia zmian zdecydowano również w wypadku kolejnej rozpatrywanej ustawy - ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.
Senatorowie wysłuchali wiceminister zdrowia Ewy Kralkowskiej oraz wicedyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym resorcie Romana Danielewicza. Zapoznali się także z opiniami przedstawicielek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Marii Brzezińskiej i Hanny Gutkowskiej.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do sejmowej nowelizacji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora A. Wielowieyskiego.
Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o bezpieczeństwie morskim oraz o zmianie niektórych innych ustaw w związku z wdrażaniem przepisów prawa Unii Europejskiej.
W imieniu rządu przyjęcie ustawy sejmowej rekomendował wiceminister infrastruktury Witold Górski. O przyjętych w niej rozwiązaniach wypowiadał się także dyrektor Departamentu Żeglugi Morskiej i Śródlądowej w tym resorcie Jerzy Miszczuk. Swoją opinię przedstawiło biuro legislacyjne.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym, zawierającym przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej.
W celu implementacji dyrektyw unijnych w ustawie przewidziano m.in. wprowadzenie obowiązku przedkładania kapitanowi portu formularza ewidencyjnego zawierającego informację o ładunku i pasażerach znajdujących się na pokładzie, obowiązku liczenia i rejestracji pasażerów oraz prowadzenia systemów rejestracji pasażerów oraz prowadzenia systemów rejestracji wraz z określeniem sankcji karnych za niedopełnienie tych obowiązków, a także zmiany w zakresie uznawania kwalifikacji oraz ośrodków szkoleniowych
.W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.
Następnie rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Senatorowie wysłuchali rekomendacji przedstawiciela rządu - wiceministra infrastruktury W. Górskiego. Zapoznali się także z opinią biura legislacyjnego.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym. Jej cel stanowiło dostosowanie prawa polskiego do obowiązujących przepisów prawa Unii Europejskiej m.in. w zakresie definicji pojazdu specjalnego i ciągnika samochodowego, stosowania wymogu montowania ograniczników prędkości, umieszczenia znaku wyróżniającego państwa na tablicy rejestracyjnej oraz uznawania świadectw homologacji wydanych przez właściwe organy państw członkowskich UE.
W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem 10 poprawek do sejmowej nowelizacji. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Z. Zychowicz.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o wyposażeniu morskim.
Rozwiązania przyjęte w ustawie sejmowej omówił wiceminister infrastruktury W. Górski. Zapoznano się także z uwagami biura legislacyjnego.
Ustawa, która jest projektem rządowym, zawiera przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. W sposób całościowy reguluje obowiązki i procedury związane z wprowadzeniem do obrotu i umieszczaniem na pokładzie statków wyposażenia morskiego objętego procedurą oceny zgodności.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 2 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Zychowicza.