24 marca 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 161 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej służb medycyny pracy, przyjętej w Genewie dnia 26 czerwca 1985 r.
Rozwiązania zawarte w przedmiotowej konwencji omówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Marek Szczepański. Pozytywną opinię na temat ustawy ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Przedmiotowa konwencja dotyczy obowiązku podjęcia przez państwa, które ją przyjęły, działań zmierzających do utworzenia spójnej polityki w dziedzinie medycyny pracy. Konwencja definiuje na swoje potrzeby "służbę medycyny pracy", określa jej funkcje, sposób tworzenia, status w stosunku do pracowników i pracodawców.
Materia objęta treścią konwencji jest uregulowana w ustawodawstwie polskim w aktach ustawowych i podustawowych (m.in. w kodeksie pracy, ustawie o służbie medycyny pracy, ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawie o społecznej inspekcji pracy oraz w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej).
W opinii wnioskodawców ustawy, ratyfikacja konwencji będzie potwierdzeniem kontynuacji prowadzonej przez Polskę polityki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony zdrowia pracow
ników.W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator
Zbigniew Kulak.W drugim punkcie porządku dziennego komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencji o Europolu), sporządzonej w Brukseli dnia 26 lipca 1995 r.
Sejmowa ustawa ratyfikacyjna była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra spraw zagranicznych.
Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Leszka Ciećwierza. Zapoznali się także z pozytywną opinią biura legislacyjnego.
Ratyfikacja konwencji związana jest z wypełnieniem postanowień akcesyjnych dotyczących przyjęcia wspólnotowego dorobku prawnego w zakresie spraw wewnętrznych. Umożliwi ona pełną współpracę policyjną oraz koordynację zwalczania przestępczości na terenie UE w ramach Europejskiego Urzędu Policji - "Europolu".
W głosowaniu komisja poparła ustawę sejmową. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Kulaka.
Następnie Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przystąpiła do rozpatrywania ustaw dostosowujących polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej.
Senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Po wysłuchaniu informacji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji L. Ciećwierza i wicedyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w tym resorcie Doroty Kraśnickiej, a także zapoznaniu się z uwagami biura legislacyjnego w gł
osowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Zychowicza.Ponadto rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Senatorowie wysłuchali informacji Ewy Kubis, wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i uwag biura legislacyjnego.
Rozpatrywana nowelizacja ustawy ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/65/WE z 23 września 2002 r. w sprawie sprzedaży konsumentom usług finansowych na odległość oraz zmieniająca dyrektywę Rady 90/619/EWG oraz dyrektywy 97/7/WE i 98/27/WE. Zmierza do wprowadzenia do polskiego systemu prawnego przepisów zwiększających bezpieczeństwo usług finansowych świadczonych na odległość m.in. za pomocą Internetu czy telefonu.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Ustalono, że zaproponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Janusz Bargieł.
O kolejnej rozpatrywanej ustawie o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw informacji udzielał prezes UOKiK Cezary Banasiński. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.
Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej i dostosowuje polskie prawo antymonopolowe do europejskiego systemu ochrony konkurencji. Zaproponowane zmiany dotyczą współpracy między Komisją Europejską a UOKiK w zakresie postępowań dotyczących stosowania przez przedsiębiorców praktyk ograniczających konkurencję.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży w imieniu komisji senator J. Bargieł.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o wyrobach budowlanych.
Informacji na temat rozwiązań przyjętych w ustawie sejmowej udzielali główny inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Urban i jego zastępca Roman Zieliński.
Ustawę sejmową uchwalono na podstawie projektu rządowego. Ustawa rozgranicza zakresy regulacji obecnie obowiązujących ustaw o systemie oceny zgodności oraz ustawy o wyrobach budowlanych. W ustawie o wyrobach budowlanych zostaną kompleksowo uregulowane zasady wprowadzania do obrotu tych wyrobów zgodnie z systemem zarówno europejskim, jak i krajowym. Proponuje się wprowadzenie procedur kontrolnych i administracyjnych dotyczących rynku wyrobów budowlanych oraz określa się wyspecjalizowane organy nadzoru.
W głosowaniu komisja zaproponowała Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Władysław Mańkut.
Podczas posiedzenia rozpatrywano także ustawę o czasie pracy kierowców. Ustawę uchwalono na podstawie projektu rządowego. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra infrastruktury. Z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie zapoznały senatorów p.o. dyrektora Biura Kadr Ministerstwa Infrastruktury Elżbieta Kazanecka i główny specjalista w tym biurze Danuta Konopka. Swoje uwagi przedstawiło biuro legislacyjne.
Ustawa reguluje czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunków pracy, obowiązki pracodawców w zakresie wykonywania przewozów drogowych oraz zakres stosowania norm unijnych dotyczących okresów prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerw w prowadzeniu i gwarantowanych okresów wypoczynków.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Jak ustalono, sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Bogusław Mąsior.
Ponadto rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
W tym punkcie senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez wiceminister zdrowia Wacławę Wojtalę, której towarzyszyła Izabela Trojanowska - główny specjalista w Departamencie Prawnym w tym resorcie. Komisja wysłuchała także opinii biura legislacyjnego.
Sejmowa nowelizacja została uchwalona na podstawie projektu rządowego. Ma ona uregulować zasady realizacji świadczeń zdrowotnych obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego poruszających się w granicach Wspólnoty, zakres tych świadczeń oraz zasady ich finansowania.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Kulaka.
Podczas tego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono także ustawę o ochronie przyrody.
O przyjętych w niej rozwiązaniach mówiła w imieniu rządu wiceminister środowiska Ewa Symonides. Szereg uwag zgłosiło biuro legislacyjne.
W głosowaniu senatorowie poparli ustawę sejmową i postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Mańkuta.
Kolejnym rozpatrzonym aktem była ustawa o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.
Na temat przyjętych w nowelizacji sejmowej rozwiązań wypowiadał się wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Wysłuchano również opinii biura legislacyjnego.
Uchwalona przez Sejm ustawa była projektem rządowym. Nowelizacja zmierza do dostosowania polskiego ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Najważniejsze zapisy zawarte w nowelizacji sejmowej dotyczą zasad powadzenia ksiąg hodowlanych i wydawania zaświadczeń hodowlanych oraz warunków importu materiału biologicznego. Ponadto ustawa reguluje zasady współpracy i wymiany informacji pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi UE.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wskazano senatora B. Mąsiora.
Podczas posiedzenia rozpatrywano także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.
Po wysłuchaniu informacji wiceministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego i zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego w głosowaniu opowiedziano się za wprowadzeniem poprawek do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator W. Mańkut.
Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o kontroli skarbowej.
Na temat przyjętych w niej rozwiązań udzielał informacji wiceminister finansów, szef Służby Celnej Wiesław Czyżewicz. Zapoznano się także z opinią biura legislacyjnego.
Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym. Wprowadzono w niej przepisy regulujące zasady i okoliczności udostępniania informacji pochodzących z banku lub innej instytucji finansowej oraz krąg podmiotów, które mogą podczas postępowania podatkowego uzyskać powyższe informacje. Zmiany te dotyczą pomocy państw członkowskich UE w dziedzinie podatków bezpośrednich oraz współpracy tych państw
z Komisją Europejską w zakresie kontroli wykorzystywanych środków własnych UE.W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora B. Mąsiora.
Również bez poprawek przyjęto ustawę - Prawo celne. O zawartych w niej przepisach mówił wiceminister finansów W. Czyżewicz. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Z. Zychowicza.
Ustawa sejmowa powstała na podstawie projektu rządowego. Od 1 maja br. na terytorium Polski obowiązywać będzie Wspólnotowy Kodeks Celny wraz z pozostałymi przepisami regulującymi politykę celną na terenie Unii. Ogólność zapisów tej regulacji powoduje konieczność wprowadzenia przepisów, które będą stanowiły "łącznik" między przepisami Unii a obowiązującym prawem krajowym, a także doprecyzują zasady postępowania w określonych kategoriach spraw.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne. Spotkała się ona z aprobatą komisji. Ustalono, że przyjęcie jej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Z. Zychowicz.