26 lutego 2004 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. W pierwszym punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec dotyczącego zmian i uzupełnień Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisanej w Warszawie dnia 10 listopada 1989 r., sporządzonego w Berlinie dnia 14 maja 2003 r.Senatorowie wysłuchali informacji na temat ustawy sejmowej przekazanych przez wicedyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotra Kaszubę oraz dyrektor departamentu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Halinę Gołębicką. Zapoznano się także z pozytywną opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek sejmowej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę wybrano senator Genowefę Grabowską.
Następnie przystąpiono do rozpatrywania całego pakietu ustaw związanych z dostosowaniem polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Pierwszą z rozpatrywanych regulacji była ustawa o podatku od towarów i usług. Ministerstwo Finansów reprezentowała wiceminister Elżbieta Mucha. Wysłuchano także uwag szczegółowych biura legislacyjnego.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do omawianej ustawy, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego. Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie ustawy o podatku od towarów i usług przedstawi Izbie senator Zygmunt Cybulski.
Kolejnym rozpatrywanym aktem była ustawa o zmianie ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz o zmianie innych ustaw.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister finansów Igor Chalupec oraz zastępca przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Aleksander Chłopecki i wicedyrektor Departamentu Prawnego w tej instytucji Tomasz Drągowski. Wysłuchano także uwag biura legislacyjnego.
W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Mąsiora.
Kontrowersji nie wzbudziła ustawa o zmianie ustawy - Prawo pocztowe. Po wysłuchaniu informacji wiceministra infrastruktury Wojciecha Hałki i zapoznaniu się z opinią z biura legislacyjnego w głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji sejmowej. Ustalono, że stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator B. Mąsior.
Podczas posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zdecydowała również o przyjęciu bez poprawek ustawy o rybołówstwie. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Izbie senator Janusz Lorenz.
O rozwiązaniach przyjętych w ustawie sejmowej mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk. Opinię przedstawiło także biuro legislacyjne.
Senatorowie rozpatrzyli ponadto ustawę o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych. Informacje na temat ustawy sejmowej przekazała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk. Zapoznano się także z uwa
gami biura legislacyjnego.W dyskusji ustawa nie wywołała kontrowersji i w głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Janusza Bargieła.
Następnie Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Wysłuchano informacji podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Euro
pejskiejW tej części posiedzenia wziął udział marszałek Longin Pastusiak, który postulował w swoim wystąpieniu przyjęcie poprawek zmierzających do przyznania Senatowi niemal takich samych uprawnień w zakresie opiniowania projektów unijnych aktów prawnych oraz stanowisk rządu, jakie przyznaje posłom ustawa o współpracy rządu z parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Zmiany zmierzające w tym kierunku zaproponowano także w opinii senackiego biura legislacyjnego.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zarekomendować Izbie przyjęcie 2 poprawek, zbieżnych z propozycjami zgłaszanymi w dyskusji, a także z poprawkami przyjętymi przez Komisję Ustawodawstwa i Praworządności. Jak ustalono, ich wprowadzenie z
arekomenduje Izbie senator Genowefa Grabowska.Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks wykroczeń. W tym punkcie porządku dziennego posiedzenia zapoznano się z opiniami wiceministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego oraz przedstawiciela biura legislacyjnego.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Zgodnie z decyzją komisji zarekomenduje je Izbie senator Władysław Mańkut.
Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrywali także ustawę o krajowym systemie eko-zarządzania i audytu (EMAS). W tym punkcie porządku dziennego informacje na temat ustawy przekazali wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak oraz dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej w tym resorcie Marek Sobiecki. Opinię o ustawie sejmowej przekazało ponadto biuro legislacyjne.
W głosowaniu komisja poparła wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora W. Mańkuta.
Kolejnym rozpatrzonym aktem była ustawa o pomocy społecznej. Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Cezarego Miżejewskiego. Zapoznali się także z opinią biura legislacyjnego. W głosowaniu zdecydowano o zarekomendowaniu Senatowi przyjęcia bez poprawek ustawy sejmowej. Jak ustalono, sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator
Dorota Simonides.Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe i niektórych innych ustaw.
Po wysłuchaniu wystąpienia prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Jerzego Niewodniczańskiego oraz uwag senackiego biura legislacyjnego w głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bogusława Litwińca.