Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1047) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej (141.)

oraz Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury (87.)

w dniu 10 grudnia 2003 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 19)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury Jerzy Suchański)

Zastępca Przewodniczącego Jerzy Suchański:

Witam państwa bardzo serdecznie. Witam dwie połączone komisje: Komisję Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisję Skarbu Państwa i Infrastruktury.

Jeśli szanowne koleżanki i koledzy pozwolą, to zaczniemy od ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Została zgłoszona jedna poprawka. Jest to poprawka pani senator Czesławy Christowej. Bardzo proszę panią senator o wyjaśnienie tej poprawki.

Senator Czesława Christowa:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Panie i Panowie Senatorowie, mam uprzejmą prośbę o zaakceptowanie tej poprawki, ponieważ precyzuje ona zakres działania urzędów morskich.

Ta poprawka nawiązuje także do pktu 21, który brzmi: zarządzania portami niemającymi podstawowego znaczenia dla gospodarki narodowej i przystaniami morskimi, w których nie powołano podmiotu zarządzającego w trybie przepisów ustawy o portach i przystaniach morskich, w zakresie przewidzianym w tych przepisach. Taki jest zakres działania urzędu morskiego w odniesieniu do portów niemających podstawowego znaczenia dla gospodarki narodowej, a także do przystani morskich. W odniesieniu do pozostałych portów, a mianowicie Szczecina, Świnoujścia, Gdańska i Gdyni działają zarządy o nazwie: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Te zarządy morskich portów, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o portach i przystaniach morskich, mają obowiązek prognozować, programować i planować rozwój portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

W przypadku kiedy gminy w małych portach i przystaniach nie powołują zarządu, funkcję tych zarządów pełnią - w myśl ustawy o portach i przystaniach morskich - urzędy morskie. W związku z tym właśnie one mają obowiązek planowania rozwoju tych portów i przystani morskich. Dlatego ten pkt 22 musi zawierać odniesienie do pktu 21, bo chodzi właśnie o te małe porty i przystanie morskie.

Jest to poprawka, która bardzo dokładnie określa funkcje administracji morskiej w terenie. Sprowadza się ona, w przypadku gdy nie jest powołany zarząd, także do zarządzania małymi portami i przystaniami. W związku z tym bardzo proszę o poparcie tej poprawki. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Jerzy Suchański:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Proszę bardzo, Biuro Legislacyjne.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Dziękuję bardzo.

Poprawka nie budzi żadnych zastrzeżeń legislacyjnych.

Zastępca Przewodniczącego Jerzy Suchański:

Dziękuję bardzo.

Poprawka została uzgodniona z przedstawicielami rządu.

Czy w związku z tym są jakieś pytania? Nie ma.

Kto jest za przyjęciem poprawki pani senator Christowej? (14)

Dziękuję bardzo.

W takim razie stwierdzam, że z taką propozycją wychodzimy wspólnie na jutrzejszym posiedzeniu Senatu.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę bardzo.

Senator Genowefa Ferenc:

Przepraszam bardzo, Panie Przewodniczący, ale powinniśmy najpierw przegłosować wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a dopiero później poprawki.

Zastępca Przewodniczącego Jerzy Suchański:

Rozumiem, ma pani całkowitą rację.

Kto jest za tym, aby poprzeć wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek? (0)

Kto jest przeciw? (14)

Kto wstrzymał się od głosu? Nikt.

W związku z tym wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek został jednogłośnie odrzucony, a wniosek o wprowadzenie poprawki pani senator Czesławy Christowej został jednogłośnie przyjęty.

Na sprawozdawcę połączonych komisji proponuję panią senator Czesławę Christową.

Nie ma uwag. Dziękuję bardzo.

Dziękuję członkom Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury.

(Koniec posiedzenia o godzinie 18 minut 25)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.