Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (838) ze 107. posiedzenia

Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej

w dniu 8 lipca 2003 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Genowefa Grabowska)

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Otwieram posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

W porządku obrad jest tylko jeden punkt. Może od razu wyjaśnię, że nie zwoływałabym posiedzenia na dzisiaj, gdyby ta ustawa dotarła do nas przed ostatnim posiedzeniem, które mieliśmy nie tak dawno. Ale dzień przed posiedzeniem naszej komisji Sejm uchwalił tę ustawę i z powodu wiadomych administracyjnych procedur dotarła ona do nas w takim tempie, że ze względu na to, żeby szanować także państwa czas, pozwoliłam sobie poprosić państwa na dzisiaj na 18.00, tak żebyśmy się spotkali przed posiedzeniem Senatu. Dziękuję wszystkim obecnym, koleżankom i kolegom senatorom, za przybycie.

Witam naszych gości. Witam pana ministra Jana Czekaja - dziękujemy za przybycie. Jest też pani dyrektor Joanna Dadacz, również z resortu finansów - witam. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej reprezentuje pani Otylia Trzaskalska... tak, jest tak daleko, na końcu - urząd integracji europejskiej się oddala od parlamentu - ale myślę, że słychać nas wyraźnie. I szczególnie mi miło, bo nieczęsto taka sytuacja ma miejsce, iż jest poseł sprawozdawca, pan Jan Sztwiertnia - witam wśród nas.

Proszę państwa, przystępujemy, zgodnie z porządkiem obrad dzisiejszego posiedzenia, do rozpatrzenia tylko jednej ustawy, to jest ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości - druki sejmowe nr 1568 i 1618, a nasz druk, druk senacki nosi nr 429.

Nie tracąc czasu, przystąpmy do pracy. Jeżeli można, Panie Ministrze, prosić pana o przybliżenie nam treści tej ustawy i jej scharakteryzowanie, to bardzo proszę.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Czekaj:

Pani Przewodnicząca! Wysoka Komisjo!

Jest to krótka ustawa, mająca na celu dostosowanie polskiego prawa do norm unijnych, konkretnie do dyrektywy 89/117/EEC. Ta dyrektywa mówi o obowiązkach sprawozdawczych instytucji kredytowych i sposobie ogłaszania sprawozdań. Otóż zgodnie z wprowadzaną nowelizacją oddziały zagranicznych instytucji kredytowych nie będą zobowiązane do publikowania swoich sprawozdań finansowych, będą zaś zobowiązane publikować te sprawozdania ich jednostki macierzyste z tych krajów, z których pochodzą. Sprawozdania te będą publikowane w monitorze gospodarczym i tłumaczone na język polski. Przy czym chciałbym tutaj dodać, że nie oznacza to, iż te oddziały nie będą zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych. Będą do tego zobowiązane, ale nie będą zobowiązane do ich publikowania.

Druga zmiana również ma charakter porządkujący. Tam, gdzie dotąd mówiliśmy o Unii Europejskiej, teraz mówimy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. I to, jak sądzę, nie budzi kontrowersji, aczkolwiek w samej ustawie zostało to źle zapisane, jeśli chodzi o język. Dziękuję.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo, Panie Ministrze.

Bardzo proszę Urząd Komitetu Integracji Europejskiej o stwierdzenie, czy ustawa jest zgodna z prawem Unii.

Specjalista w Departamencie Prawa Europejskiego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Otylia Trzaskalska:

Otylia Trzaskalska, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Dziękuję uprzejmie.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo.

A czy mogłaby nam pani wyjaśnić te zapisy, które dotyczą Europejskiego Obszaru Gospodarczego? Bo tu chodzi chyba tylko o niecały rok, a później będzie Unia Europejska, tak?

Specjalista w Departamencie Prawa Europejskiego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Otylia Trzaskalska:

Zmiana tego pojęcia na pojęcie "Europejski Obszar Gospodarczy" wynika z załącznika nr 22 do traktatu o Europejskim Obszarze Gospodarczym, który to załącznik dyrektywę 78/660 zmienia na dyrektywę 83/349, zamieniając pojęcie Unii Europejskiej na pojęcie "Europejski Obszar Gospodarczy".

(Przewodnicząca Genowefa Grabowska: Czyli razem ze Szwajcarią, Norwegią, tak? No bo pani mówi, że wchodzimy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.)

Tak, zgadza się.

(Przewodnicząca Genowefa Grabowska: Czyli razem czy...)

Tak, razem: z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią, tak.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo.

Zresztą to wynika, jak tutaj pan przewodniczący mi podpowiada, z art. 3 ust. 1 pkt 48, tak? Dziękuję Urzędowi Komitetu Integracji Europejskiej za wyjaśnienie.

Czy pan poseł sprawozdawca chciałby nam przekazać informacje dotyczące procedury, względnie innych kwestii, o których powinniśmy wiedzieć przed dyskusją?

Poseł Jan Sztwiertnia:

Praktycznie zostało tutaj powiedziane, że ustawa ta zmienia ustawę o rachunkowości, dostosowując ją do dyrektywy 89/117/EEC. W czasie prac nad ustawą do projektu rządowego miedzy innymi została wprowadzona definicja obszaru gospodarczego, przez który rozumie się kraje Unii Europejskiej oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Ponadto w czasie prac nad tą ustawą były wniesione dwie poprawki, które Sejm odrzucił. Jedna była niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Chodziło o sporządzanie sprawozdań według ustawodawstwa naszego, a nie państw członkowskich Unii Europejskiej. W drugiej poprawce chodziło o zmianę terminu wejścia w życie ustawy. Ustawa zacznie obowiązywać po czternastu dniach od dnia ogłoszenia, z tym że pierwsze sprawozdanie byłoby sporządzone i przetłumaczone po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to jest na rok 2004. Poprawka była niezgodna ze zobowiązaniami w obszarze swobodnego przepływu usług, ale również i z art. 2. Artykuł ten mówi o ogłoszonych po raz pierwszy sprawozdaniach sporządzonych za rok, w którym Polska wstąpi do Unii Europejskiej, a wniosek mówił o jej obowiązywaniu od roku 2005. Stąd ustawa została uchwalona w tej wersji, w jakiej została przekazana Senatowi. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo, Panie Pośle.

Czy można prosić o opinię Biuro Legislacyjne?

Starszy Referent do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:

Dziękuję, Pani Przewodnicząca.

Wysoka Komisjo! Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych. Jest tylko jedna uwaga, dotycząca art. 1 pkt 1: wyrazy "Europejski Obszar Gospodarczy" zostały użyte w niewłaściwym przypadku. Zostały one użyte w mianowniku, a powinny być w miejscowniku. Z czego to wynika? Ponieważ zdanie wstępne art. 3 brzmi: "Ilekroć w ustawie jest mowa o"..., powinno być "Europejskim Obszarze Gospodarczym", a nie "Europejski Obszar Gospodarczy". To jest jedyna uwaga. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo.

Państwo senatorowie słyszeli wszystkie opinie.

Bardzo proszę o zadawanie pytań. Otwieram dyskusję. Bardzo proszę.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Właśnie, można prosić o relację z prac komisji gospodarki?

Senator Władysław Mańkut:

Jestem sprawozdawcą i mogę powiedzieć, że nie było uwag, oprócz tej jednej uwagi, związanej ze zmianą przypadku na miejscownik, czyli chodzi o słowa "Ilekroć w ustawie jest mowa o Europejskim Obszarze Gospodarczym"... Poza tym nie było uwag.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo panu senatorowi.

Czy są pytania?

Bardzo proszę, pani senator Ferenc.

Senator Genowefa Ferenc:

Ja może jeszcze bym przekazała taką dość ciekawą informację z posiedzenia komisji gospodarki. Otóż chodziło o to, że interesowało nas, dlaczego oprócz krajów Unii Europejskiej akurat te trzy kraje są wyszczególnione, a nie ma na przykład Szwajcarii, w której bardzo wiele firm również jest zarejestrowanych, i to firm z Polski, uciekających w ten sposób od podatku. Dziękuję.

Przewodnicząca Genowefa Grabowska:

Dziękuję bardzo.

Czy to jest pytanie i temat, które mamy podnosić czy...

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Aha, informacyjnie.

Czy są dalsze pytania, uwagi? Nie ma.

W takim razie rozumiem, że pan senator Władysław Mańkut, skoro już jest sprawozdawcą komisji gospodarki, połączy to zadanie z byciem sprawozdawcą naszej komisji. Ostatnio ma to szczęście, że jest chętny do referowania, a więc po raz kolejny poprosimy pana senatora. Ale nie jest to duże obciążenie zreferować tak prostą zmianę ustawy. Sądzę, że później poważniejsze sprawy sprawiedliwie przydzielimy panu senatorowi. Jak rozumiem, pan senator przyjmuje tę propozycję.

W takim razie poddaję ustawę pod głosowanie.

Kto z państwa jest za przyjęciem uchwały w sprawie rekomendowania Senatowi tej ustawy? (9)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Zatem jednogłośnie za. Dziękuję bardzo.

Pan senator jest upoważniony do przedstawienia sprawozdania.

Na tym kończymy naszą pracę merytoryczną. Dziękuję państwu za spotkanie.

Mam jeszcze tutaj, podano mi, informację dla pań, że w środę o 8.30 będzie robione zdjęcie przed głównym gmachem Sejmu. Pan senator Drzęźla mi to podał. Parlamentarna Grupa Kobiet się fotografuje. Tak więc to jest informacja, która tutaj może nie trafia do zbyt szerokiego grona odbiorców, ale...

Zamykam posiedzenie.

Dziękuję wszystkim za przybycie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 18 minut 16)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.