Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o ekstradycji z dnia 13 grudnia 1957 r.

Informacji na temat ustaleń przyjętych w przedmiotowej umowie udzielił wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wolski. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Bogusława Mąsiora.

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła także ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 r.

Po zapoznaniu się z wystąpieniem wiceministra spraw zagranicznych J. Wolskiego oraz z pozytywną opinią biura legislacyjnego w głosowaniu opowiedziano się za poparciem rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w imieniu komisji na ten temat złoży senator B. Mąsior.

Ponadto rozpatrzono ustawę o wypowiedzeniu Konwencji handlowej podpisanej w Warszawie dnia 26 czerwca 1922 roku pomiędzy Polską a Szwajcarią.

O rozwiązaniach przyjętych w przedmiotowej konwencji mówił wiceminister J. Wolski. Żadnych uwag do ustawy nie zgłosiło biuro legislacyjne. W głosowaniu uzyskała ona poparcie komisji. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Kulaka.

W czwartym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na temat rozwiązań zaproponowanych w rozpatrywanej nowelizacji poinformowały senatorów naczelnik Joanna Maciejowska z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz wicedyrektor Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów Justyna Przekopiak. Szczegółowe uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.

W głosowaniu komisja zaproponowała wprowadzenie poprawek do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Andrzej Wielowieyski.

Wprowadzenie poprawek zaproponowano także do kolejnej ustawy dostosowującej polskie prawo do ustawodawstwa Unii Europejskiej - do ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz zmianie niektórych ustaw.

Po wysłuchaniu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Darii Oleszczuk oraz uwag biura legislacyjnego w głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do omawianej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Bargieła.

Poprawki wprowadzono także do ustawy o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej. Ustalono, że ich sprawozdawcą będzie senator Z. Kulak.

Jak poinformowała wiceminister D. Oleszczuk, uchwalona przez Sejm ustawa o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej dostosowuje przepisy w tym zakresie do prawa Unii Europejskiej. Określa ona tryb postępowania przy wprowadzaniu na rynek produktów rybnych, tworzeniu i funkcjonowaniu organizacji producentów rybnych. Wprowadza też przepisy dotyczące udzielania pomocy finansowej na podstawie przepisów UE. Przewiduje również dodatkowe wsparcie dla organizacji producentów rybnych przez pierwsze trzy lata działalności ze środków publicznych.

Zgodnie z ustawą, koszty budżetowe związane z interweniowaniem na rynku rybnym nie mogą przekroczyć 30 mln zł rocznie. 75% wydatków budżetowych na ten cel będzie refundowanych z budżetu UE.

Podczas swojego posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła także ustawę o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina.

Senatorowie wysłuchali opinii przedstawionych przez wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi D. Oleszczuk oraz biuro legislacyjne.

Celem ustawy jest harmonizacja z prawem Unii Europejskiej regulacji dotyczących produkcji i rozlewu wyrobów winiarskich oraz obrotu tymi wyrobami, w zakresie wspólnej organizacji rynku wina. W ustawie wprowadzono nową klasyfikację wyrobów winiarskich, dzieląc je na fermentowane napoje winiarskie, których wyrób określa niniejsza ustawa, oraz inne wyroby winiarskie produkowane z winogron, których nazwy oraz warunki produkcji określają rozporządzenia wspólnotowe.

Ustawa przewiduje również obowiązek uzyskiwania zezwoleń na wyrób i rozlew każdego z wyrobów winiarskich oraz wprowadza przepisy w zakresie podziału kompetencji i zadań, jakie na państwa członkowskie nakłada wspólna organizacji rynku wina.

Ustawa wejdzie w życie z dniem akcesji Polski do Unii Europejskiej i z tym też dniem utraci moc aktualnie obowiązująca ustawa z 25 lipca 2001 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za wprowadzeniem poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora B. Mąsiora.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o kontroli weterynaryjnej w handlu. Uchwalona przez Sejm ustawa pozwala na handel - między krajami UE - zwierzętami i produktami zwierzęcymi, jeśli podlegają kontrolom weterynaryjnym i są zarejestrowane w sposób, który pozwala zidentyfikować miejsce ich pochodzenia.

W myśl ustawy, zwierzęta i produkty przeznaczone do handlu mają też być oznakowane zgodnie z przepisami UE. W trakcie transportu muszą posiadać świadectwo zdrowia, wystawione przez nadzorującego gospodarstwo lekarza weterynarii, oraz inne dokumenty wymagane przez kraje UE.

Ustawa określa także zakres kontroli weterynaryjnych. Powiatowy lekarz weterynarii może przeprowadzić kontrolę podczas transportu, jeśli posiada informację, że transportowane produkty lub zwierzęta nie spełniają wymogów ustawy lub przepisów UE.

Jeśli Polska jest krajem przeznaczenia produktów, powiatowy lekarz weterynarii, właściwy ze względu na miejsce przeznaczenia, może przeprowadzać wyrywkowe kontrole, aby sprawdzić, czy zwierzęta i produkty spełniają wymagania ustawowe. Może przy tym pobrać próbki do badań.

Jeśli kontrola wykaże choroby zakaźne lub inne stanowiące zagrożenie dla ludzi i zwierząt, lekarz powiatowy skieruje zwierzę lub produkt do stacji kwarantanny lub na ubój i do utylizacji. Główny lekarz weterynarii ma powiadomić o zagrożeniu władze właściwego państwa członkowskiego oraz Komisję Europejską.

Ustawa precyzuje również, że przedsiębiorcy zajmujący się handlem mają być wpisani do rejestru powiatowego lekarza weterynarii. Mają także prowadzić rejestr zwierząt lub produktów.

Po wysłuchaniu informacji wiceminister D. Oleszczuk oraz opinii biura legislacyjnego senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Bargieła.