28 października 2003 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.
W pierwszej części obrad rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kirgiskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 19 listopada 1998 r.
Z rozwiązaniami przyjętymi w przedmiotowej ustawie zapoznali senatorów wiceminister finansów Elżbieta Mucha oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ Piotr Ogonowski. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Jak poinformowano, umowa jest pierwszą tego rodzaju w stosunkach polsko-kirgiskich, a jej zawarcie sprzyjać będzie wymianie dóbr, kapitałów i osób między państwami - stronami. Ma ona stworzyć nową sytuację prawną, w której dochód osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę na obszarze jednego państwa, a osiągany na obszarze drugiego państw
a, będzie w wielu wypadkach opodatkowany tylko w jednym państwie zamiast w obydwu, jak miało to miejsce dotychczas. Szczegółowe postanowienia umowy określają, które podmioty, w jakim zakresie i na jakich zasadach będą opodatkowane w jednym lub drugim państwie.W umowie zawarto klauzulę równego traktowania. Stanowi ona, że obywatele państwa - strony nie będą poddani w drugim państwie opodatkowaniu ani związanym z nim obowiązkom innym lub bardziej uciążliwym niż opodatkowanie lub związane z nim obowiązki, którym są lub mogą być poddani w tych samych okolicznościach obywatele drugiego państwa - strony.
Umowa określa także procedury wymiany informacji między administracjami podatkowymi obu państw w celu zapobiegania unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania.
Wejście w życie umowy nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa ani nie będzie się wiązało z koniecznością dokonania zmian w ustawodawstwie krajowym.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej poparła ustawę sejmową i postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzeja Wielowieyskiego.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów, podpisanej w Warszawie dnia 26 marca 2003 r.
Po wysłuchaniu informacji przedstawionych przez wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztofa Patera i wicedyrektora P. Ogonowskiego oraz po zapoznaniu się z pozytywną opinią biura legislacyjnego komisja w wyniku głosowania postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Władysław Mańkut.
Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o nowym połączeniu polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz o budowie nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina, sporządzonej w Katowicach dnia 25 sierpnia 2001 r.
Ustalenia przyjęte w przedmiotowej umowie omówił wiceminister infrastruktury Witold Górski. Pozytywną opinię przedstawiło biuro legislacyjne.
Celem przedmiotowej umowy międzynarodowej jest ustanowienie podstaw prawnych połączenia polskiej drogi krajowej nr 78 i czeskiej drogi I/58 oraz budowy nowego mostu granicznego przez rzekę Odrę w rejonie Chałupek i Bohumina. W związku z tym reguluje ona obowiązki państw-stron, mające służyć realizacji tego przedsięwzięcia.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora A. Wielowieyskiego.
Kolejną rozpatrywaną ustawą była ustawa o zmianie ustawy - Prawo przewozowe oraz ustawy o żegludze śródlądowej.
Po wysłuchaniu informacji wiceministra infrastruktury W. Górskiego oraz opinii biura legislacyjnego komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora W. Mańkuta.
Celem ustawy jest dostosowanie polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej w zakresie regulacji rynku usług przewozowych w żegludze śródlądowej, w wypadkach powstania zakłóceń na tym rynku. Opiniowana ustawa dostosowuje przepisy Prawa przewozowego oraz ustawy o żegludze śródlądowej do dyrektywy Rady nr 96/75/WE z dnia 19 listopada 1996 roku w sprawie systemów czarterowania i określania stawek przewozowych w krajowej i międzynarodowej żegludze śródlądo
wej we Wspólnocie.Zmiany zawarte w opiniowanej ustawie mają umożliwić wprowadzenie, w drodze rozporządzenia wydanego przez ministra właściwego do spraw transportu, ograniczeń w obrocie usługami przewozowymi w żegludze śródlądowej, wydawaniu pozwoleń na przewóz oraz korzystaniu z wydanych pozwoleń. Wprowadzenie tych ograniczeń będzie możliwe jedynie w wypadku wystąpienia poważnych zakłóceń na rynku usług przewozowych w żegludze śródlądowej oraz w wyniku decyzji Komisji Europejskiej.
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
Informację na temat rozpatrywanej ustawy, która była projektem rządowym, przedstawił wiceminister infrastruktury W. Górski. Uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja stanowi akt prawny, wobec którego Rada Ministrów zadeklarowała, że ma on na celu dostosowanie polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej. Ustawa w szczególności wprowadza nowe regulacje prawne w zakresie wykonywania międzynarodowego transportu drogowego oraz statuuje obowiązek uzyskiwania tzw. świadectwa kierowcy.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem do rozpatrywanej ustawy sejmowej poprawek o charakterze legislacyjnym, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego, które w większości uzyskały poparcie resortu infrastruktury, odpowiedzialnego za rozpatrywany projekt. Ustalono, że podczas posiedzenia plenarnego sprawozdanie w tej sprawie złoży senator A. Wielowieyski.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Ze zmianami wprowadzonymi przez rozpatrywaną nowelizację zapoznała senatorów dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Eugenia Gienieczko.
Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Wynika z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów prawa pracy zarówno do zapisów Konstytucji RP, jak również do prawa Wspólnot Europejskich. Zaproponowane zmiany dotyczą m.in. takich kwestii, jak zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu, obowiązek informowania pracowników o warunkach zatrudnienia, czas pracy, urlopy wypoczynkowe or
az ochrona pracy dzieci.W głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem 3 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Proponowane zmiany miały charakter legislacyjny. Na ich sprawozdawcę wybrano senator Genowefę Ferenc.