15 października 2003 r.
Na swoim posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.
W pierwszym punkcie porządku dziennego senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o kosmetykach, który była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra zdrowia.
Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Jej celem jest uściślenie polskich rozwiązań prawnych odnoszących się do wytwarzania i obrotu kosmetykami oraz dostosowanie do wymagań jednolitego rynku Unii Europejskiej.W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, komisja postanowiła wnieść o wprowadzenie 7 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ustalono, że sprawozdawcą stanowiska komisji będzie senator Bernard Drzęźla.
Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ponadto ustawę o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw.
Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniono ministra zdrowia. Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej.
Ustawa określa m.in. wymagania w zakresie jakości żywności, warunki produkcji i obrotu oraz wymagania dotyczące zasad higieny w procesie produkcji
i w obrocie artykułami żywnościowymi, a także zasady przeprowadzania urzędowej kontroli żywności.
W głosowaniu komisja wniosła o wprowadzenie 2 poprawek Ustalono, że sprawozdawcą komisji w tej sprawie będzie senator B. Drzęźla.
Na zakończenie posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
Ustawa była projektem rządowym, a do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych upoważniony został minister rolnictwa i rozwoju wsi. Ustawa zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej.
Ustawa wprowadza przepisy ułatwiające uznawanie kwalifikacji zawodowych lekarzy weterynarii. Wprowadza również zasadę równego traktowania w tym względzie obywateli polskich i obywateli państw członkowskich UE.
W głosowaniu komisja wniosła o wprowadzenie 12 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Władysław Mańkut.
Członkowie senackiej komisji spotkali się ponadto z delegacją Komisji Spraw Zagranicznych Chińskiej Ludowej Rady Polityczno-Konsultatywnej z przewodniczącym Liu Jianfeningiem na czele. Chińska delegacja przebywała w Polsce z pięciodniową wizytą.
Podczas spotkania w Senacie rozmawiano m.in. o stosunkach dwustronnych i sprawach gospodarczych.
Mówiono także o przestrzeganiu praw człowieka. Członkowie chińskiej delegacji zapewniali, że ich kraj robi bardzo dużo, by zmienić swój wizerunek jako państwa naruszającego prawa człowieka. Senatorowie przypominali jednak, że Chiny bardzo często były wskazywane przez Komitet Genewski ONZ jako kraj, gdzie prawa człowieka
nie są respektowane. Strona chińska odpowiadała, że aby sprawdzić, czy prawa człowieka są realizowane, trzeba przyjechać do Chin, bo "lepiej raz zobaczyć niż 99 razy usłyszeć". Podkreślano, że Chiny widzą potrzebę kreowania swojego lepszego wizerunku w tej materii i że robi się bardzo dużo, by obraz Chin związany z łamaniem praw człowieka zmienić.Rozmawiano też o postępie gospodarczym Chin w ciągu ostatnich 20 lat. Chińczycy postawili na gospodarkę rynkową i bez względu na sytuację polityczną realizują plan, który zaowocował 7,5-procentowym rocznym wzrostem gospodarczym.
Chińscy parlamentarzyści dzielili się z senatorami doświadczeniami z zakresu górnictwa. Chiny, które były postrzegane jako konkurencyjny producent taniego węgla, obecnie zaprzestały wydobycia na dużą skalę. Stwierdzono bowiem, że taką eksploatacją niszczy się kraj (pokłady są bardzo płytkie), a wydobycie staje się nieopłacalne.
Obie strony wyraziły nadzieję, że współpraca między naszymi krajami, oprócz gospodarczej będzie miała także wymiar naukowy. W tym celu powinny zostać podjęte kontakty między uniwersytetami.