17 września 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Indii o ekstradycji.
Senatorowie wysłuchali informacji na temat sejmowej ustawy, które przedstawili wiceminister spraw zagranicznych Sławomir Dąbrowa oraz wiceminister sprawiedliwości Sylweriusz Królak.
Projekt ten reguluje kwestie związane z ekstradycją osób znajdujących się w danym państwie na wniosek drugiego, jeżeli osoby te są ścigane w celu przeprowadzenia przeciwko nim postępowania karnego lub w celu wykonania kary w tym państwie.
W wyniku głosowania komisja postanowiła przyjąć rozpatrywaną ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Zbigniewa Kulaka.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o wypowiedzeniu Konwencji osiedleńczej między Polską a Turcją, podpisanej w Ankarze dnia 29 sierpnia 1931 r.
Jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych S. Dąbrowa ratyfikowana ponad 70 lat temu konwencja reguluje m.in. takie kwestie, jak:
- osiedlanie się, przebywanie przyjazd i wyjazd,
- posiadanie, nabywanie, wynajmowanie wszelkich ruchomości i nieruchomości oraz rozporządzanie nimi,
- niepodleganie służbie wojskowej i kontrybucjom,
- dostęp do sądów.
Ze względu na okres podpisania konwencji oraz zmiany geopolityczne i gospodarcze, jakie nastąpiły od tamtego okresu, postanowienia obecnie obowiązującej konwencji są w większości nieaktualne, co uzasadnia jej wypowiedzenie.
W głosowaniu komisja zdecydowała o przyjęciu rozpatrywanej ustawy. Ustalono, że sprawozdanie na ten temat przedstawi Izbie senator Bogusław Litwiniec.
Następnie w obecności wiceministra spraw zagranicznych S. Dąbrowy Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przyjęła uchwałę w sprawie przyszłego traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej. W podjętej przez komisję uchwale stwierdzono:
"Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej:
- mając na względ
zie znaczenie jakie dla procesu integracji europejskiej miało- uwzględniając potrzebę wzmocnienia legitymacji demokraty
cznej Unii Europejskiej, uproszczenia unijnego systemu decyzyjnego, a także umocnienia pozycji Unii w świecie,- oceniając pozytywnie całość projektu traktatu konstytucyjnego, wypracowanego przez Konwent Europejski, jako dokumentu określającego zasady i ch
arakter Unii1. w pełni popiera przyjęte przez Rząd RP stanowisko, które zostanie zaprezentowane na rozpoczynającej się 4 października 2003 r. w Rzymie konferencji międzyrządowej w sprawie projektu Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy, podkreślając koniec
zność:- zachowania w porządku prawnym Unii Europejskiej, także po roku 2009, postanowień Traktatu Nice
jskiego regulujących mechanizm podejmowania decyzji w Radzie UE większością kwalifikowaną;- przyznania wszystkim państwom UE prawa do posiadania pełnoprawnego komisarza w Komisji Europejskiej;
- zapisania w preambule traktatu konstytucyjnego odwołania do tradycji chrześcijań
skiej;- utrzymania otwartego charakteru współpracy w zakresie Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony,
2. wyraża przekonanie, że dla zachowania demokratycznego porządku i wzmocnienia efektywności działania Unii Europejskiej oraz dbałości o respektowanie tożsamości państw członkowskich, zasadnicze znaczenie ma wprowadzenie do przyszłej konstytucji takich rozwiązań, które uwzględnią zarówno interesy narodowe, jak i dobro całej europejskiej wspólnoty.
Mając powyższe na uwadze Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej apeluje do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o kontynuowanie działań mających na celu realizację przyjętego stanowiska".
Podczas posiedzenia komisji rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz niektórych innych ustaw.
Informacji na temat ustaleń przyjętych w rozpatrywanej nowelizacji udzielali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Jerzy Majka i Barbara Krakowska. Swoją opinię przedstawili także przedstawiciele UKIE i Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym i zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Nowelizacja wprowadza do prawa polskiego przepisy dyrektywy UE, a także wprowadza do ustawy o kosmetykach, ustawy - Prawo farmaceutyczne, ustawy o produktach biobójczych - obowiązek wykonywania badań produktów regulowanych tymi ustawami zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.
W głosowaniu senatorowie poparli zmiany o charakterze legislacyjnym sugerowane w opinii biura legislacyjnego. Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz niektórych innych ustaw zarekomenduje Izbie senator B. Litwiniec.
W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Senatorowie wysłuchali wiceministra finansów Roberta Kwaśniaka i następnie zobowiązali go do pisemnego wyjaśnienia zaistniałych wątpliwości.
Rozpatrywana ustawa, będąca projektem rządowym, zawiera przepisy dostosowujące polskie prawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Projekt określa zasady udzielania pomocy obcemu państwu przy dochodzeniu należności pieniężnych powstałych na jego terytorium oraz zasady korzystania z pomocy obcego państwa przy dochodzeniu takich należności powstałych na terytorium RP.
W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Genowefę Ferenc.
Na zakończenie posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Po wysłuchaniu wiceministra edukacji narodowej i sportu Franciszka Potulskiego, przedstawicieli UKIE oraz Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu w głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wyznaczono senatora Bernarda Drzęźlę.