30 lipca 2003 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono 7 następujących ustaw ratyfikacyjnych: ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Republiki Estońskiej, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r., ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Republiki Łotewskiej, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r., ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Republiki Litewskiej, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r., ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Republiki Słowackiej, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r., ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Republiki Bułgarii, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r., ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Rumunii, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r. oraz ustawę o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego o Akcesji Republiki Słowenii, sporządzonego w Brukseli dnia 26 marca 2003 r.

Senatorowie wysłuchali informacji udzielonych przez wiceministra obrony narodowej Andrzeja Towpika oraz dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Remigiusza Henczela. Zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W uchwalonych 9 lipca 2003 r. ustawach Sejm wyraził zgodę na ratyfikowanie przez prezydenta RP protokołów do Traktatu Północnoatlantyckiego o akcesji Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Słowackiej, Republiki Bułgarii, Rumunii i Republiki Słowenii.

Przyjęcie przez każde państwo - stronę Traktatu Północnoatlantyckiego (w tym również przez Rzeczpospolitą Polską) protokołów akcesyjnych, stanowi jeden z etapów postępowania zmierzającego do rozszerzenia NATO. Zgodnie z procedurą określoną w artykułach I i II protokołów akcesyjnych przyjęcie przez każdą ze stron Traktatu Północnoatlantyckiego tych protokołów powoduje ich wejście w życie, co z kolei jest niezbędnym warunkiem do przekazania państwom ubiegającym się o członkostwo w NATO zaproszeń do przystąpienia do traktatu. Zaproszenia do przystąpienia do traktatu przekazuje sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zgodnie z Artykułem 10 Traktatu Północnoatlantyckiego, Strony mogą, za jednomyślną zgodą, zaprosić do przystąpienia do niniejszego traktatu każde inne państwo europejskie, które jest w stanie realizować zasady niniejszego traktatu i wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. Każde państwo zaproszone w ten sposób może stać się stroną traktatu, składając rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki dokument przystąpienia. Przepis ten będzie miał wkrótce zastosowanie w stosunku do Słowenii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii.

Na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 Konstytucji RP protokoły akcesyjne wymagają ratyfikacji przez prezydenta RP za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie.

W kolejnych głosowaniach Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek siedmiu rozpatrywanych ustaw ratyfikacyjnych. Ustalono, że w imieniu komisji ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Genowefa Grabowska.

Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

O rozwiązaniach przyjętych przez Sejm w ustawie zmierzającej do zharmonizowania polskiego prawa z ustawodawstwem Unii Europejskiej poinformował senatorów główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz. Opinie o ustawie przekazali również przedstawiciele Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i biura legislacyjnego.

W wyniku kolejnych głosowań Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Proponowane zmiany były w większości zbieżne z uwagami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Władysława Mańkuta.

Kolejny punkt porządku dziennego posiedzenia dotyczył rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz o zmianie niektórych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z informacjami przekazanymi przez wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztofa Krystowickiego oraz przedstawicieli UKIE, Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Polskiego Centrum Akredytacji. Uwagi szczegółowe zgłosiło biuro legislacyjne.

W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 poprawek do nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Ustalono, ze podczas posiedzenia plenarnego zaakceptowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Bernard Drzęźla.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o weterynaryjnej kontroli granicznej.

Po wysłuchaniu informacji wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Józefa Pilarczyka oraz zastępcy głównego lekarza weterynarii Iwony Zawinowskiej, a także zapoznaniu się z uwagami przedstawicieli UKIE i biura legislacyjnego w kolejnych głosowaniach komisja poparła 4 poprawki. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej wybrano senatora Janusza Lorenza..