27 czerwca 2003 r.
Odbyło się posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, podczas którego rozpatrzono ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.Informacji na temat rozwiązań zawartych w ustawie sejmowej udzieliła senatorom wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzata Okońska-Zaremba. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana ustawa dostosowuje polskie prawo do dyrektyw unijnych i wprowadza wiele ważnych zmian w stosunku do
stanu obecnego.Do najważniejszych zmian należy rozszerzenie kręgu podmiotów, które będą podlegały nowemu prawu. Do dotychczasowych osób i przedsiębiorstw zostały dopisane osoby wykonujące wolny zawód. Nowa ustawa objęła także oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.
W projekcie nie utrzymano obecnie obowiązującej normy wyłączającej stosowanie ustawy wobec podmiotów związanych z szeroko pojętą ochroną zdrowia, choć w tym wypadku przyjęto okres przejściowy do chwili wejścia Polski do Unii
Europejskiej.Zgodnie z ustawą, jeżeli termin zapłaty nie został określony w umowie, wierzycielowi będą przysługiwać odsetki ustawowe za okres od 31. dnia po spełnieniu jego świadczenia niepieniężnego (np. po dostarczeniu towaru). Odsetki te będą naliczane automatycznie, bez konieczności wezwania przez przedsiębiorcę.
Nowe prawo powinno zdyscyplinować przedsiębiorców i doprowadzić do zmniejszenia opóźnień w płatnościach.
W wyniku dyskusji, a następnie przeprowadzonego głosowania Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła nie wnosić zastrzeżeń do omawianej ustawy i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w sprawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach
handlowych złoży Izbie senator Władysław Mańkut.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy.
Po wysłuchaniu informacji wiceministra sprawiedliwości Marka Sadowskiego oraz zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego komisja w głosowaniu postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Bernarda Drzęźlę.