23 kwietnia 2003 r.

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie uchwalonej przez Sejm, które przedstawili: wiceminister zdrowia Wiktor Masłowski, Jacek Goliński z UKIE, sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Maria Cichońska-Marczak, Teresa Baranowska i Maria Olczak- Winiarska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Swoje wagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Przyjęta przez Sejm 9 kwietnia br. ustawa stanowiła przedłożenie rządowe. Nowelizacja sejmowa zmierza m.in. do dostosowania poziomu wykształcenia pielęgniarek i położnych w Polsce do wymogów unijnych (służą temu również zmiany mające podnieść kwalifikacje polskich pielęgniarek) oraz wprowadza uregulowania ułatwiające uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w państwach członkowskich Unii. Poszerza także uprawnienia położnych w zakresie realizowania świadczeń zdrowotnych (zgodnie z dyrektywą 80/155/EWG). W nowelizacji wprowadzono zmiany do organizacji systemu kształcenia podyplomowego, a ponadto przewidziano uregulowania dotyczące prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta przez pielęgniarkę i położną udzielającą świadczeń w ramach indywidualnej praktyki (także indywidualnej specjalistycznej lub grupowej praktyki). Dostosowano ponadto przepisy ustawy do Konstytucji RP w zakresie opłat za wydanie zezwolenia na wykonywanie indywidualnej (indywidualnej specjalistycznej lub grupowej) praktyki pielęgniarek i położnych - opłaty te muszą być określone w akcie powszechnie obowiązującym.

W dyskusji senator Genowefa Ferenc zaproponowała powrót do zapisów zawartych w projekcie rządowym. Senator Zbigniew Kulak złożył wniosek dotyczący wykreślenia rozdz. 2a. W głosowaniu wniosek ten uzyskał akceptację komisji wraz z wynikającymi z niego zmianami. Ustalono, że sprawozdanie w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy zmieniającej ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej podczas posiedzenia plenarnego złoży w imieniu komisji senator Z. Kulak.

Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz o zmianie niektórych ustaw.

W tej części posiedzenia uczestniczyli: wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller, przedstawiciele Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dyrektor departamentu prawnego w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty Tadeusz piątek, przedstawiciele generalnego inspektora danych osobowych, Federacji Konsumentów, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz operatorów telefonii. Szczegółowe uwagi do ustawy sejmowej zgłosiło biuro legislacyjne.

Rozpatrywana nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów ustawy - Prawo telekomunikacyjne do prawa Unii Europejskiej. Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Sejm dotyczyły obowiązku świadczenia usługi powszechnej przez operatora o znaczącej pozycji rynkowej w zakresie świadczenia usług telefonicznych w stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych na obszarze kraju, usunięcia rozróżnienia między operatorami o znaczącej pozycji rynkowej a operatorami zajmującymi pozycję dominującą, zagadnień związanych z dostępem do lokalnej pętli abonenckiej, a także regulacji zachowania przydzielonego numeru przy zmianie operatora oraz regulacji wyboru operatora świadczącego usługi telefoniczne.

W dyskusji propozycje wprowadzenia poprawek do ustawy o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz o zmianie niektórych ustaw zgłosili senatorowie G. Ferenc, Bogusław Mąsior i Andrzej Wielowieyski.

W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej poparła 13 poprawek. Postanowiono, że ich wprowadzenie, zgodnie z decyzją komisji, zarekomenduje Izbie senator G. Ferenc.