21 marca 2003 r.
Odbyło się posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, podczas którego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu terrorystycznych ataków bombowych, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 15 grudnia 1997.Senatorowie wysłuchali informacji przekazanych przez wiceministra spraw zagranicznych Sławomira Dąbrowę oraz wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Leszka Ciećwierza na temat ustaleń przyjętych w konwencji będącej przedmiotem rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej.
W głosowaniu komisja opowiedziała za zarekomendowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek omawianej ustawy. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Genowefa Ferenc.
W drugim punkcie porządku dziennego komisja rozpatrywała ustawę o ratyfikacji traktatu WIPO o prawie autorskim, sporządzonego w Genewie dnia 20 grudnia 1996 r.
O celach przedmiotowego traktatu wypowiadali się podczas posiedzenia wiceminister spraw zagranicznych S. Dąbrowa i dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Kultury Ewa Ziemiszewska. Jak stwierdzano, celem traktatu jest przyznanie podmiotom praw autorskich szerszych uprawnień niż to wynika z Konwencji Berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych. Rozszerzenie ochrony prawnoautorskiej przyznanej Konwencja Berneńską stało się konieczne w związku z intensywnym rozwojem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (Internet, technologie cyfrowe).
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę wypracowanego stanowiska wybrano senator G. Ferenc.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących indywidualnie pracowników.
Opinię na temat ustawy dostosowującej polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej przedstawił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater oraz UKIE, a także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja poparła ustawę sejmową i postanowiła zarekomendować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Zygmunt Cybulski.
Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza. Senatorowie wysłuchali w tym punkcie informacji wiceministra zdrowia Janusza Opolskiego. Zapoznali się także z propozycjami zmian, przedstawionymi przez biuro legislacyjne.
Rozpatrywana nowelizacja sejmowa przede wszystkim implementuje do polskiego porządku prawnego rozwiązania przyjęte w dyrektywach Rady lub Parlamentu Europejskiego, dotyczące wykonywania zawodu lekarza i lekarza stomatologa.
Nowelizacja zmieniła m.in. tytuł zawodowy "lekarz stomatolog" na "lekarz dentysta, we wszystkich obowiązujących przepisach. Spełnienia tego warunku domagała się Unia Europejska. Chodziło o rozróżnienie między stomatologiem a dentystą. W niektórych państwach członkowskich UE, np. w Belgii, są studia dentystyczne oraz stomatologiczne. Do tych ostatnich można przystąpić dopiero po ukończeniu studiów ogólnolekarskich.
Dokumenty i zaświadczenia wydane przez lekarza stomatologa na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność. Ważność zachowają także dokumenty dotyczące prawa wykonywania zawodu lekarza stomatologa i nie muszą być wymieniane.
Ponadto ustawa umożliwi równe traktowanie obywateli państw członkowskich UE, jeśli chodzi o uzyskiwanie prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty na terenie Polski. Daje też możliwość uznawania kwalifikacji zawodowych, w tym uznawania specjalizacji.
Sejm postanowił również, że lekarski egzamin państwowy będzie po raz pierwszy zorganizowany po 30 września 2004 roku. Będą musieli go zdać absolwenci medycyny po odbyciu stażu podyplomowego. Egzaminu nie będą musieli zdawać lekarze, którzy staż podyplomowy zakończą przed 1 października 2004 roku. Egzamin ma być warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu. Egzamin ma przeprowadzać Centrum Egzaminów Medycznych przy ministrze zdrowia.
W głosowaniu komisja poparła trzy zmiany o charakterze legislacyjnym. Ustalono, że ich wprowadzenie do nowelizacji sejmowej zarekomenduje Izbie senator Zbigniew Kulak.