26 lutego 2003 r.
Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej spotkali się z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce Nikolayem Afanasievskim. Ambasador przedstawił komisji założenia rosyjskiej polityki zagranicznej.
W swoim wystąpieniu ambasador rosyjski podkreślił, że ostatnio nasilił się dialog polityczny między obu krajami. Wizyty w Moskwie złożyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, wicepremier Marek Pol, minister spraw zagranicznych. W Polsce przebywał niedawno premier Michaił Kasjanow. Zwiększeniu uległa wymiana techniczna, naukowa czy młodzieży. Pozytywne rozwiązanie znalazła także sprawa eksportu rosyjskiego gazu do Polski (ropa i gaz stanowią blisko 95% tego eksportu). Oba kraje współpracują także w dziedzinie budowy infrastruktury drogowej i kolejowej, również w kontekście europejskim jak droga Kaliningrad - Elbląg.
Oba państwa przewidują konsultacje - na poziomie resortów spraw zagranicznych i gospodarki obu krajów - w sprawie konsekwencji dla stosunków dwustronnych polskiego przystąpienia do UE.
Jednym z poruszanych tematów była sprawa wiz. Jak stwierdził ambasador N. Afanasievski, nie ma pewności, czy do 1 lipca br. uda się uzgodnić i przyjąć umowę dotyczącą zasad i ułatwień w ruchu między Polską a Rosją po wprowadzeniu wiz.
W swoim wystąpieniu ambasador podkreślił, że Federacja Rosyjska uważa wprowadzenie wiz za suwerenną decyzję państwa polskiego i nie możemy się sprzeciwiać. Można się jednak spodziewać w związku z tym sporo kłopotów.
Na początku marca rozpoczną się polsko-rosyjskie konsultacje nad nową umową o zasadach ruchu wizowego, która regulowałaby m.in. sprawę ułatwień i ulg.
"Mamy mało czasu. Nie ma pewności co do tego, że do 1 lipca zdążymy uzgodnić cały tekst umowy. Póki co, stanowiska są rozbieżne, więc czekają nas poważne rozmowy" - ocenił ambasador N. Afanasjevski.
Ponadto - jak mówił - umowa podlegać będzie ratyfikacji. "Praktycznie nie wyobrażam sobie, że zarówno wy, jak i my zdążymy to zrobić przed 1 lipca. Załatwienie wszystkiego aktem administracyjnym będzie chyba niemożliwe" - dodał.
W opinii ambasadora, Rosja jest gotowa poszukiwać rozwiązań najmniej niewygodnych dla obywateli obu państw. "Ale nie jesteśmy gotowi, by nasi obywatele znaleźli się w gorszej sytuacji niż obywatele polscy. W zasadzie obowiązuje praktyka wzajemności" - zaznaczył.
Jak mówił, "to strona polska wprowadza wizy i obowiązkiem Polski jest proponowanie i poszukiwanie rozwiązań, które w minimalnym stopniu utrudniałyby ludziom życie".
Według N. Afanasjevskiego, potrzebna byłaby ułatwiona forma dla wielu kategorii osób, np. młodzieży i studentów, osób starszych, artystów, sportowców, oraz tych, którzy odwiedzają groby krewnych. Istotny jest też ruch przygraniczny.
Odnosząc się do niedawnych doniesień o możliwości przeniesienia amerykańskich baz wojskowych NATO z Niemiec do wschodnioeuropejskich państw Sojuszu, w tym do Polski, ambasador zaznaczył, że Rosja "nie rozumie, co stoi za rozmowami o przeniesieniu tych baz". Przypomniał, że w myśl porozumień Rosji z NATO miało nie być zmian w sy
stemie rozmieszczenia istotnych sił.Ambasador podkreślił, że dla Rosji aktywne stosunki z Polską są jednym z priorytetów nie tylko w relacjach z Europą Środkową, ale wszystkimi państwami europejskimi.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw zagranicznych i Integracji Europejskiej przystąpiono do rozpatrywania ustawy o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Małgorzatę Okońską-Zarembę, prezes Urzędu Patentowego RP Alicję Adamczak oraz sekretarz Polskiej Izby Rzeczników Patentowych Annę Sobczyk. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu senatorowie przyjęli 2 zmiany zbieżne z poprawkami zarekomendowanymi Senatowi przez Komisję Nauki i Edukacji Narodowej. Na sprawozdawce stanowiska komisji wyznaczono senatora Zygmunta Cybulskiego.