30 stycznia 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała cztery ustawy upoważniające prezydenta do ratyfikacji umów międzynarodowych. Z informacjami dotyczącymi ustaleń zawartych w dokumentach będących przedmiotem ratyfikacji zapoznał senatorów wiceminister spraw zagranicznych Sławomir Dąbrowa oraz odpowiednio przedstawiciele zainteresowanych resortów. Po zapoznaniu się z informacjami oraz opiniami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianych ustaw. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdania złożą senatorowie: Adam Jamróz - ustawa o ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, Bogusław Litwiniec - ustawa o ratyfikacji Traktatu WIPO o artystycznych wykonaniach i fonogramach, sporządzonego w Genewie dnia 20 grudnia 1996 r., Zbigniew Kulak - ustawa o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o ułatwieniach w odprawie granicznej w ruchu kolejowym i drogowym, oraz Władysław Mańkut - ustawa o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 9 grudnia 1999 r.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz o zmianie ustawy o Biurze Ochrony Rządu, zawierającą zapisy dostosowujące polskie prawo do ustawodawstwa Unii Europejskiej.
W dyskusji nad zapisami przyjętymi przez Sejm udział wzięli m.in. zaproszeni goście: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tadeusz Matusiak, dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Zbigniew Wrona, naczelnik w Biurze Prawnym Komendy Głównej Policji Lucyna Pietrzyk, ppłk Sławomir Wojdat z Żandarmerii Wojskowej (Ministerstwo Obrony Narodowej) oraz Katarzyna Cuadrat-Grzybowska z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Swoją opinię przedstawiło także biuro legislacyjne.
W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 22 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zygmunta Cybulskiego.
Szereg poprawek, ogółem 38, zaproponowano również do ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw.
W tej części posiedzenia wysłuchano informacji i opinii przedstawionych przez wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Jerzego Pilarczyka, wicedyrektor Departamentu Produkcji Zwierzęcej i Weterynarii w tym resorcie Marię Laudańską, zastępcę głównego lekarza weterynarii Andrzeja Rudego, wiceprezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszka Ratajczaka, a także przedstawici
eli Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Agencji Rynku Rolnego oraz UKIE. Swoje uwagi zgłosiło biuro legislacyjne.Ustalono, że rekomendowane przez Komisję Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej poprawki przedstawi Izbie senator B. Drzęźla.