14 stycznia 2003 r.
Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zebrała się w celu podsumowania prezydencji duńskiej w UE i wskazania priorytetów rozpoczętej 1 stycznia 2003 r. prezydencji greckiej.
W posiedzeniu wzięli udział zaproszeni goście: ambasador Danii Laurids Mikaelsen, ambasador Grecji Nikolaos Vamvounakis, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Truszczyński.
Okres prezydencji duńskiej w UE podsumował ambasador Danii L. Mikaelsen. Stwierdził on, że było to ciężkie, ale zakończone sukcesem półrocze. Zaznaczył, że podczas tej prezydencji akcentowano, iż za proces integracji odpowiedzialni są nie tylko członkowie, lecz także wszystkie instytucje unijne.
W opinii ambasadora, sukcesem duńskiej prezydencji było ustalenie finalnego pakietu w odniesieniu do finansów. Z krajami kandydującymi prowadzono indywidualne rozmowy dotyczące tych spraw, ale jednocześnie stwierdzono, że wszelkie negocjacje mają być prowadzone równolegle z krajami członkowskimi i krajami kandydującymi.
Ambasador podkreślił, że 12 grudnia 2002 r. to data zakończenia negocjacji z dziesięcioma krajami kandydującymi, a także zakończenia prac nad niektórymi rozdziałami z Bułgarią i Rumunią - krajami, które mają szanse na wstąpienie do Unii Europejskiej dopiero w 2007 r. W Kopenhadze poruszono kwestię przystąpienia tych państw do Unii Europejskiej i stwierdzono, że istnieje szansa na powitanie ich w Unii do roku 2007. Możliwość rozpoczęcia negocjacji z Turcją zostanie oceniona dopiero w grudniu 2004 r., jeśli okaże się, że postawione temu państwu warunki przestrzegania praw człowieka zostaną spełnione.
Na zakończenie swego wystąpienia ambasador L. Mikaelsen podkreślił potrzebę trwałego zaangażowania parlamentów krajowych w procesach decyzyjnych w UE.
Polską politykę europejską w okresie prezydencji duńskiej podsumował J. Truszczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiceminister wskazał na zamknięte rozdziały negocjacyjne: "konkurencja" (tu wyróżniono dwie kwestie: pomoc publiczną - ochronę sektora hutnictwa, oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw w strefach ekonomicznych - tu uzyskaliśmy czasowe derogacje: do końca 2011 r. - dla małych przedsiębiorstw i do końca 2010 r. - dla średnich przedsiębiorstw); "wymiar sprawiedliwości i spraw wewnętrznych" - 30 lipca 2002 r. zamknięto ten rozdział (dotyczy on m.in. polityki wizowej, polityki azylowej, prac sądownictwa, policji, straży granicznej), uzyskaliśmy dodatkowe środki finansowe na dostosowanie do wymogów z Schengen; "polityka regionalna" - zakończenie negocjacji w październiku 2002 r., ustalono reguły pomocy strukturalnej i współfinansowania krajowego; "rolnictwo" uzyskano dużą redukcję, do 3%, stawki VAT na niektóre usługi i środki do produkcji rolnej; "budżet i finanse".
Wiceminister J. Truszczyński wskazał poza tym na bardzo intensywne prace legislacyjne, dostosowujące polskie prawo do prawa europejskiego, a także na wciąż trwające prace redakcyjne nad traktatem akcesyjnym.
Jak podkreślił, na szeroką skalę prowadzone są konsultacje społeczne. Informowanie o Unii Europejskiej realizowane jest przez dwa programy: "Unia bez tajemnic" oraz "UE - mówię tak".
Ambasador Grecji N. Vamvounakis przedstawił główne priorytety prezydencji greckiej. Są to:
- rozszerzenie i podpisanie Traktatu Akcesyjnego (realizacja decyzji podjętych w Kopenhadze),
- realizacja procesu rozpoczętego w Lizbonie (Grecja szczególną uwagę przykłada do kwestii przedsiębiorczości małych i średnich firm oraz reformy systemów edukacji i szkoleń, a także zwiększania mobilności pracowników; za ważną uznaje też sprawę zwiększenia liczby i jakości miejsc pracy),
- realizacja wartości "sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo" przez politykę imigracyjną i azylową,
- działalność poszerzonej Unii na rzecz pokoju i stabilizacji.
- zakończenie prac Konwentu ds. przyszłości Europy (chodzi tu o wypracowanie systemu instytucjonalnego, który pozwoli na sprawne podejmowanie decyzji).
Ambasador zwrócił uwagę na rozwiązanie problemu wewnętrznego terroryzmu w Grecji oraz na poprawę greckich stosunków z Turcją. Dodał także, ze społeczeństwo greckie jest zdecydowane na rozszerzenie Unii o kraje kandydujące.
Hasłem przewodnim greckiej prezydencji jest: bezpieczeństwo, równość, lepsza jakość życia.
Ambasador wymienił także trzy inne cele prezydencji Grecji w UE: pełną równość obywateli państw członkowskich, skuteczność decyzji w ciałach decyzyjnych UE, Unia jako silny gracz na arenie międzynarodowej.
Pozostałe cele prezydencji Grecji to: ugruntowanie modelu silnej Komisji Europejskiej, prace nad nową tożsamością UE, współpraca z Rosją, Ukrainą i Białorusią, pogłębianie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zwalczaniu terroryzmu, wszelkich zagrożeń i nierówności, pełne wdrażanie strategii lizbońskiej, przyjęcie polityki migracji i udzielania azylu, stworzenie tzw. "Zielonej Księgi", dotyczącej małych i średnich firm, zgodność polityki emigracji z traktatem amsterdamskim (europejska polityka emigracji ma polegać na współpracy z krajami pochodzenia emigrantów).
Polska polityka europejska w okresie prezydencji greckiej została przedstawiona przez wiceministra J. Truszczyńskiego. Przyznał on, że program grecki jest wyjątkowo ciekawy i optymistyczny dla państw kandydujących oraz wymienił główne cele polskiej polityki europejskiej w okresie prezydencji Grecji w UE. Zaliczył do nich:
- kontynuację efektywnej współpracy z grupą redagującą Traktat Akcesyjny,
- dostosowanie i realizację zobowiązań negocjacyjnych,
- dalsze dostosowywanie prawa polskiego do prawa unijnego,
- szkolenie społeczeństwa w dziedzinie wykorzy
stania funduszy unijnych,- podpisanie traktatu akcesyjnego,
- przygotowanie do referendum i związana z tym kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości i wiedzy obywateli w dziedzinie integracji europejskiej
- status aktywnego obserwatora w instytucjach europejskich, bez prawa do głosowania, ale z prawem głosu.
Odpowiadając na pytania senatorów, ambasador Danii L. Mikaelsen stwierdził, że konieczne jest kontynuowanie prac nad poprawą konkurencyjności gospodarczej UE. Wskazał też na niezbyt udane próby poprawy stosunków z takimi krajami, jak Rosja, Ukraina i Białoruś, które w niedalekim czasie zostaną bliskimi sąsiadami UE.
Ambasador Grecji N. Vamvounakis wskazał na problem Cypru i podkreślił, że istnieje tam jeden legalny rząd, uznawany przez społeczność międzynarodową. Podkreślił też, że wśród greckiego społeczeństwa istnieje szerokie poparcie dla rozszerzenia UE. W opinii ambasadora, poszerzenie UE do 25 państw nie spowoduje chaosu, natomiast sprawi, że Europa będzie bliższa swoim społeczeństwom.