26 września 2002 r.
Podczas swojego posiedzenia Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła łącznie trzy akty: ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 6 grudnia 2001 r., ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku oraz ustawę o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
Senatorowie wysłuchali informacji wicedyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów Kazimierza Banego.
W dyskusji kontrowersje wywołała m.in. kwestia konsekwencji finansowych ratyfikacji konwencji zawartych w rozpatrywanych ustawach, ocena korzyści z ich ratyfikacji dla interesu naszego kraju, a także kwestie szczegółowe dotyczące marynarzy czy firm budowlanych. W związku z tym komisja zwróciła się do Mini
sterstw Finansów o przedstawienie wyjaśnień na piśmie w powyższych sprawach.Ostatecznie Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem rozpatrywanych ustaw ratyfikacyjnych bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Genowefę Ferenc.
Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrzyli także ustawę o ratyfikacji Aktu z dnia 29 listopada 2000 r. rewidującego Konwencję o udzielaniu patentów europejskich.
Informację na temat rozwiązań zawartych w przedmiotowych konwencjach przekazał wiceprezes Urzędu Patentowego RP Andrzej Pyrża.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży na posiedzeniu plenarnym Izby senator Bogusław Mąsior.
Kontrowersji wśród senatorów nie wywołała także ustawa o ratyfikacji Europejskiej konwencji o koprodukcji filmowej, sporządzonej w Strasburgu dnia 2 października 1992 r. Po wysłuchaniu wyjaśnień przedstawicieli Ministerstwa Kultury w głosowaniu senatorowie postanowili nie zgłaszać do niej żadnych zastrzeżeń i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Władysława Mańkuta.
Następnie komisja przystąpiła do rozpatrzenia trzech ustaw dostosowujących polskie prawo do ustawodawstwa Unii Europejskiej. 22 poprawki postanowiono zgłosić do ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych
. Proponowane zmiany były zbieżne ze stanowiskiem Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury. Zgłoszone poprawki zarekomenduje Izbie senator G. Ferenc. W tej części posiedzenia wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury.Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o organizacji rynku rybnego oraz o zmianie ustawy o rybołówstwie morskim
.Z rozwiązaniami przyjętymi przez Sejm zapoznał senatorów wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Józef Pilarczyk.
W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała przyjęcie 8 poprawek, które zarekomenduje Izbie senator W. Mańkut.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Informacji na temat nowelizacji sejmowej udzieliła dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwi
e Kultury Ewa Ziemniewska.W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała Senatowi wprowadzenie 2 poprawek zmierzających do przedłużenia
vacatio legis, po którym nastąpi zniesienie tzw. licencji ustawowej na równoległe i integralne rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych.Ustalono, że postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Zygmunt Cybulski.