1 sierpnia 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy dokonywaniu kontroli osób, towarów i środków transportu przekraczających polsko-ukraińską granicę państwową.
Senatorowie zapoznali się z informacjami o ustawie sejmowej, które przedstawili: wiceminister spraw zagranicznych Sławomir Dąbrowa, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek oraz dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Zbigniew Wrona.
Uchwalona przez Sejm ustawa była projektem rządowym. Postanowienia przedmiotowej umowy stanowią pierwsze całościowe unormowanie kwestii związanych z dokonywaniem wspólnej kontroli przez polskie i ukraińskie organy kontrolne na terytorium państwa jednej ze stron umowy.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie ustawy sejmowej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdawcą komisji w tej sprawie będzie senator Bogusław Mąsior.
Akceptację komisji uzyskała również ustawa o ratyfikacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną o współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych, podpisanego w Warszawie dnia 24 stycznia 2002 r. W tym punkcie porządku posiedzenia wysłuchano wyjaśnień wiceministra spraw zagranicznych S. Dąbrowy oraz sekretarza stanu w Komitecie Badań Naukowych Marka Bartosika.
Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy sejmowej wybrano senatora Bogdana Podgórskiego.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła o poparciu ustawy o ratyfikacji Protokołu z Kioto do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Informacji na temat przedmiotowego protokołu udzielali wiceminister spraw zagranicznych S. Dąbrowa oraz wiceminister środowiska Ewa Symonides.
Ustalono, że sprawozdanie komisji w sprawie ustawy sejmowej złoży senator Zbigniew Zychowicz.
Po rozpatrzeniu trzech ustaw ratyfikacyjnych komisja przystąpiła do rozpatrywania ustaw zmierzających do dostosowania polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej. W tej części posiedzenia poza reprezentantami zainteresowanych resortów i instytucji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Jako pierwszą rozpatrzono ustawę o napojach spirytusowych. Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przedstawili: wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk, podsekretarz stanu w Komitecie Integracji Europejskiej Jarosław Pietras, wiceprezes Urzędu Patentowego Andrzej Pyrża oraz dyrektor Departamentu Prawnego w UKIE Joanna Szychowska. Senatorowie wysłuchali także uwag przedstawicieli Krajowej R
ady Przetwórstwa Spirytusu i Polskiego Stowarzyszenia Napojowego. Swoją opinię przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.W dyskusji nad ustawą o napojach spirytusowych propozycje wprowadzenia poprawek zgłosili senatorowie: Genowefa Ferenc, Bogusław Litwiniec i Władysław Mańkut. W głosowaniu postulowane zmiany uzyskały akceptację komisji. Ogółem komisja zarekomendowała 3 poprawki do ustawy sejmowej. Między innymi, zgodnie z sugestią Krajowej Rady Przetwórstwa Spirytusu, zaproponowano zastąpienie użyte
go w ustawie terminu "spirytus" określeniem "okowita". W intencji pomysłodawców tej zmiany, użycie określenia "spirytus" dla kategorii napojów spirytusowych określanych do tej pory jako "wódka naturalna" wprowadziłoby zamęt w klasyfikacji napojów spirytusowych. Nazwą "spirytus" określa się w Polsce spirytus butelkowany, jednoznacznie kojarzony z wyrobem o zawartości alkoholu powyżej 70%, będący mieszaniną czystego alkoholu etylowego i wody. Użycie określenia "spirytus" dla kategorii napojów spirytusowych dotychczas klasyfikowanych jako "wódki naturalne" wprowadziłoby w błąd odbiorców co do rodzaju towaru.Komisja postanowiła, że przyjęte stanowisko w sprawie ustawy o napojach spirytusowych zarekomenduje Izbie senator B. Litwiniec.
W kolejnym punkcie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Po wysłuchaniu informacji wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi J. Pilarczyka oraz zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej noweli sejmowej. Ustalono, że w imieniu komisji wypracowane stanowisko zarekomenduje Izbie senator Genowefa Grabowska.
Z pozytywną opinią komisji spotkała się również ustawa o organizacji rynku przetworów owocowych i warzywnych. Informacji na temat przyjętych w ustawie rozwiązań udzielili przedstawiciele Głównego Inspektoratu Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych. Swoje uwagi zgłosiło także biuro legislacyjne. Po przeprowadzeniu dyskusji i głosowania ustalono, że przyjęcie ustawy sejmowej bez poprawek zarekomenduje Izbie senator W. Mańkut.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków.
Senatorowie wysłuchali stanowiska rządu, które przedstawił wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller. Zastrzeżenia dotyczące poprawności prawnej zgłosiło biuro legislacyjne.
W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 16 poprawek, zbieżnych ze zmianami postulowanymi przez Komisję Infrastruktury i Skarbu Państwa. Proponowane poprawki miały przede wszystkim charakter legislacyjny. Na sprawozdawcę wypracowanego stanowiska wybrano senatora Edmunda Wittbrodta.
7 poprawek komisja zaproponowała do ustawy o produktach biobójczych. W tym punkcie posiedzenia gośćmi senatorów byli: wiceminister zdrowia Jan Kopczyk, Janusz Andryszek ze Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków i Chemii Gospodarczej oraz prof. Jan Ludwicki z Państwowego Zakładu Higieny. Ponadto opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Ustawa, która była projektem rządowym, określa warunki wprowadzania do obrotu i stosowania na terytorium RP produktów biobójczych w celu zapobiegania zagrożeniom zdrowia ludzi i zwierząt oraz zagrożeniom środowiska przez te produkty.
Ustalono, że w imieniu komisji proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Zbigniew Kulak.
Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o systemie oceny zgodności.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przekazali wiceminister gospodarki Maciej Leśny, prezes Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji Cezary Banasiński, dyrektor Departamentu Prawnego w MG Ewa Głuszek oraz Karol Hauptmann z Polskiego Centrum Akredytacji. Swoje uwagi zgłosiło także biuro legislacyjne.
W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 22 poprawek. Na sprawozdawcę wypracowanego stanowiska w sprawie ustawy o systemie oceny zgodności wybrano senator Genowefę Ferenc.