25 lipca 2002 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o wyrobach medycznych.

Senatorowie wysłuchali informacji wiceministra zdrowia Aleksandra Naumana oraz zastępcy przewodniczącego zespołu ds. prawa farmaceutycznego Piotra Mierzejewskiego na temat rozwiązań przyjętych w omawianej nowelizacji. Pozytywną opinię o nowelizacji sejmowej przedstawiła w imieniu środowiska producentów wyrobów medycznych Małgorzata Wychowaniec z Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED.

W głosowaniu komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji ustawy o wyrobach medycznych bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Kulaka.

Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Po wysłuchaniu opinii wiceministra zdrowia A. Naumana, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Romana Hechmana oraz przedstawicieli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Naczelnej Rady Lekarskiej odbyła się dyskusja, w której postulowano m.in. skreślenie pkt 67 w art. 1 oraz zgłaszano zastrzeżenia do zapisów zawartych w pkt 8 w art. 1. Proponowane przez senatorów zmiany negatywnie ocenił przedstawiciel rządu.

W głosowaniu komisja poparła wprowadzenie 9 poprawek do sejmowej nowelizacji prawa farmaceutycznego. Na sprawozdawcę wybrano senatora Z. Kulaka.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Senatorowie zapoznali się z informacją wiceministra finansów Ryszarda Michalskiego. Wysłuchali także opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji ustawa nie wzbudziła kontrowersji i spotkała się z pozytywnymi ocenami senatorów.

W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zaproponowała wprowadzenie jednej poprawki do nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Edmund Wittbrodt.