11 lipca 2002 r.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Szóstego Protokołu do Porozumienia Ogólnego w sprawie Przywilejów i Immunitetów Rady Europy, sporządzonego dnia 5 marca 1996 r. w Strasburgu.

Podstawowe ustalenia przyjęte w ratyfikowanym protokole przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Byrt. Komisja zapoznała się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Przywołany w ustawie protokół przyznaje sędziom Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i sędziom powoływanym przez zainteresowane państwo ad hoc do rozpatrzenia określonej sprawy (na mocy art. 27 ust. 2 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności) oraz ich współmałżonkom i niepełnoletnim dzieciom immunitety i przywileje. Postanowienia protokołu stosuje się także do sekretarza trybunału i jego zastępcy (jedynie, gdy pełni on funkcje sekretarza na podstawie oficjalnej notyfikacji państwom stronom konwencji).

W przyjętym stanowisku komisja uznała, że ustawa ratyfikacyjna nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych i postanowiła zarekomendować Senatowi jej uchwalenie. Na sprawozdawcę wybrano senatora Zbigniewa Kulaka.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Protokołu nr 7 do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, sporządzonego dnia 22 listopada 1984 r. w Strasburgu.

Po wysłuchaniu wiceministra spraw zagranicznych A. Byrta i wicedyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości Igora Dzialuka oraz zapoznaniu się z opinią biura legislacyjnego senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy sejmowej. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Adam Jamróz.

Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywała na swym posiedzeniu ustawę - Prawo dewizowe.

Zapoznano się z opiniami o ustawie, które przedstawili: wiceminister finansów Andrzej Raczko, naczelnik Wydziału Prawno-Dewizowego w Departamencie Polityki Zagranicznej Ministerstwa Finansów Ryszard Pyzel oraz doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego Bogdan Adnryszczak. Uwagi zgłosiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Uchwalona przez Sejm 20 czerwca br. ustawa uchyla większość dotychczas obowiązujących przepisów restrykcyjnych w zakresie przepływu kapitału i płatności, dostosowując prawo polskie w tym zakresie do prawa Unii Europejskiej, zwłaszcza do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.

Nowe prawo dewizowe zakłada także pełną liberalizację przepływów kapitałowych w obrocie z państwami OECD i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (oprócz UE są to Islandia, Norwegia i Lichtenstein). Nowe przepisy wejdą w życie 1 października br.

Ustawa przewiduje, że zezwoleń dewizowych dla firm będzie udzielał minister finansów, a indywidualnych - prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wśród innych zmian postanowiono, że w kantorach można będzie wymieniać jednorazowo waluty o wartości do 20 tys. euro.

W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do ustawy - Prawo dewizowe. Postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Andrzej Wielowieyski.