5 lipca 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o izbach aptekarskich oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.
Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawili wiceminister zdrowia Jan Kopczyk, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Roman Hechman oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Sejmowa nowelizacja związana jest z dostosowaniem polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej i ma przede wszystkim na celu usunięcie przeszkód, na jakie mogą napotykać farmaceuci polscy i unijni przy uznawaniu ich dyplomów, świadectw i innych tytułów w innym kraju niż ten, w którym je uzyskali. Nowelizacja precyzuje, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba, która chce pracować jako far
maceuta. Zgodnie z ustawą, jest to osoba po studiach farmaceutycznych, z tytułem magistra, która odbyła co najmniej 6-miesięczny staż w aptece. Może to być również osoba, która ma dyplom inny niż unijny, ale akceptowany przez Polskę.Cudzoziemcy, którzy chcieliby pracować w polskich aptekach, muszą złożyć oświadczenie, że znają język polski w zakresie koniecznym do wykonywania swojego zawodu.
Ponadto nowela stanowi, że prawo do wykonywania zawodu aptekarza stwierdza okręgowa rada aptekarska. Na wydanie decyzji rada ma czas do 3 miesięcy. W razie wątpliwości, czy dokumenty przedstawione przez aptekarza są autentyczne, rada ma prawo zwrócić się do odpowiednich jednostek w kraju aptekarza o wyjaśnienia.
Na farmaceutów, którzy nie pracowali w swoim zawodzie przez 5 lat od uzyskania tytułu farmaceuty lub mieli 5-letnią przerwę w pracy, nałożono obowiązek dokształcenia.
W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie jednej poprawki, zmierzającej do skreślenia wyrazów "z udziałem filologa polskiego" w art. 1 w pkt 4, w art. 4f w ust. 1. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie dotyczące ustawy o zmianie ustawy o izbach aptekarskich oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne złoży senator Zbigniew Kulak.
Ponadto senatorowie zaakceptowali ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Władysław Mańkut.
Podczas obrad nad tym punktem posiedzenia wysłuchano przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości - wiceministra Marka Staszaka oraz dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego Marka Sadowskiego. Opinię przekazało też Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzono również ustawę o zasadach wjazdu i pobytu obywateli Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Komisja zapoznała się z opiniami o ustawie, przedstawionymi przez dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Bożenę Sadowską oraz dyrektora Departamentu Legalizacji Pobytu i Cudzoziemców w Urzędzie ds. Repatriacji i Cudzoziemców Roberta Barana, a także przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Przedstawiona ustawa zamyka system regulacji prawnych dotyczących wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium RP po przystąpieniu do UE. Przepisy ustawy odnoszą się zarówno do obywateli państw członkowskich UE, jak również do obywateli państw Europejskiego Obszary Gospodarczego, korzystających na podstawie odrębnych umów ze swobodnego przepływu osób oraz członków ich rodzin.
W stanowisku przyjętym przez komisję zaproponowano Senatowi wprowadzenie 1 poprawki, zmierzającej do dodania w art. 23 w ust. 1 w pkt 4 po wyrazach "zamiarze powierzenia mu wykonywania pracy" wyrazów "lub zaświadczenie o wykonywaniu pracy". Postanowiono, że podczas posiedzenia plenarnego komisję w tej sprawie reprezentować będzie senator Genowefa Grabowska.
Ponadto Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
Senatorowie wysłuchali informacji prezesa Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji Cezarego Banasińskiego oraz uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Opiniowana ustawa była projektem rządowym i ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z 30 czerwca 2000 r. o identycznym zakresie regulacji, której niektóre przepisy stwarzały znaczne trudności interpretacyjne. Opracowanie projektu było także związane z zamiarem przeniesienia niektórych przepisów szczegółowych do rozporządzeń Rady Ministrów, co ułatwi dostosowywanie polskich regulacji do - podlegających częstym zmianom - regulacji Unii Europejskiej.
W stanowisku przyjętym przez komisję zawarto jedną poprawkę, której przyjęcie, jak ustalono, zarekomenduje Izbie senator Genowefa Ferenc.