28 czerwca 2002 r.
Na swym posiedzeniu zebrała się
Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Prawnokarnej konwencji o korupcji, sporządzonej w Strasburgu dnia 27 stycznia 1999 r.W dyskusji, po wysłuchaniu wiceministra spraw zagranicznych Sławomira Dąbrowy, omawiana ustawa spotkała się z aprobatą senatorów. W głosowaniu postanowiono zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej wyznaczono senatora Adama Jamroza.Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz innych ustaw.
Po wysłuchaniu wiceministra zdrowia, głównego inspektora sanitarnego kraju, Andrzeja Trybusza i wiceminister środowiska Ewy Symonides komisja postanowiła odłożyć przyjęcie stanowiska w sprawie nowelizacji sejmowej do 2 lipca br., w związku ze zgłoszonymi zastrzeżeniami.
Zdaniem wiceminister środowiska, nie doszło do uzgodnień międzyresortowych. Z tą opinią nie zgodził się obecny na posiedzeniu wiceminister zdrowia, którego resort był upoważniony do reprezentowania stanowiska rządu w sprawie nowelizacji ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
Przewodniczący obradom senator Andrzej Wielowieyski zwrócił się o uzgodnienie stanowiska rządu w sprawie sygnalizowanych zastrzeżeń i przedstawienie go komisji na następnym posiedzeniu.
Kolejny punkt porządku dziennego przewidywał rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne.
Senatorowie wysłuchali wiceministra gospodarki Marka Kossowskiego, senatora Jerzego Suchańskiego, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki oraz prezesa Zarządu Izby Gospodarczej "Ciepłownictwo Polskie" Jacka Szymczaka. Ponadto komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W dyskusji zgodzono się z potrzebą wprowadzenia poprawek zasygnalizowanych w uwagach biura legislacyjnego. Ich wprowadzenie poparto w stanowisku przyjętym przez komisję. Ustalono, że sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w sprawie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne złoży senator Zbigniew Zychowicz.
Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele licznych organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Komisja dysponowała także stanowiskiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W posiedzeniu uczestniczył dyrektor Departamentu Produkcji Zwi
erzęcej i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Piotr Jakubowski. Swoje uwagi zgłosiło również Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.W przyjętym stanowisku Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 4 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, m.in. zmianę dotyczącą definicji doświadczeń na zwierzętach, zbieżną ze zmianą przyjętą przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Komisja zarekomendowała także skreślenie ust 3 w art. 33, kt
óry wywołał szereg kontrowersji podczas odbytej dyskusji. Postanowiono, że wypracowane stanowisko przedstawi Izbie senator Bogusław Litwiniec. W związku z wieloma zastrzeżeniami do nowelizacji sejmowej, sygnalizowanymi przez organizacje ekologiczne, ustalono, że senatorowie zapoznają się z nimi wnikliwie i w razie ich poparcia zgłoszą jako własne poprawki podczas debaty senackiej.