15 maja 2002 r.
W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.Senatorowie wysłuchali wiceministra pracy i polityki społecznej Andrzeja Zdebskiego oraz Elżbiety Buczkowskiej z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Zapoznano się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Rozpatrywana nowelizacja sejmowa ma charakter dostosowawczy i zmierza do harmonizacji polskiego prawa z ustawodawstwem Unii Europejskiej.
W dyskusji senatorowie interesowali się orientacyjnymi szacunkami dotyczącymi liczby osób, które obejmie nowelizacja ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
Ponieważ ustawa nie wywołała kontrowersji, w głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej zdecydowała o przyjęciu jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Dorotę Simonides.
Podczas posiedzenia komisji rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej. Również ta ustawa ma charakter dostosowawczy.
W tej części posiedzenia swoje opinie przedstawili: wiceminister gospodarki Małgorzata Okońska-Zaremba, Elżbieta Wolman z Departamentu Strategii Gospodarczej w tym resorcie, prezes i wiceprezes Urzędu Patentowego RP Wiesław Kotarba i Zenobiusz Miklasiński, Mariusz Konrad z Urzędu Integracji Europejskiej oraz reprezentanci Stowarzyszenia Własności Przemysłowej. Wysłuchano także przedstawiciela Biura Legislacyjnego Kancelarii
Senatu. Ponadto komisja dysponowała opinią prof. Aurelii Nowickiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w której autorka wskazała na potrzebę zmiany niektórych zapisów przyjętych w nowelizacji sejmowej.W dyskusji senatorowie podzielili niektóre uwagi zawarte w powyższej opinii. W związku z tym w wyniku głosowania komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie osiem poprawek do nowelizacji ustawy - Prawo własności przemysłowej. Ustalono, że na posiedzeniu plenarnym komisję będzie reprezentować senator Władysław Mańkut.