* * *
Odbyło się posiedzenie
Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Podczas posiedzenia senatorowie rozpatrywali uchwaloną przez Sejm na 6. posiedzeniu, 29 listopada br., ustawę o ratyfikacji Umowy o powołaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.Senatorowie wysłuchali dyrektora Piotra Kaszuby i Stanisława Bijaka z Departamentu Prawno-Traktatowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Ustawa upoważnia prezydenta do ratyfikacji umowy sporządzonej 9 czerwca 2000 roku w Sztirzinie pod Pragą i podpisanej przez premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Każdy z krajów zobowiązał się do wpłaty na fundusz 250 tysięcy euro.
Celem funduszu jest finansowanie wspólnych projektów w dziedzinie kultury, badań naukowych, wymiany młodzieży i współpracy p
rzygranicznej.Siedzibą funduszu jest Bratysława, a organami zarządzającymi Konferencja Ministrów Spraw Zagranicznych i Rada Ambasadorów.
Fundusz może być rozwiązany tylko na podstawie jednomyślnej decyzji założycieli.
Potrzeba powołania funduszu nabrała szczególnego znaczenia wobec toczącej się dyskusji wokół rozszerzenia Unii Europejskiej. Wykazanie przez kraje członkowskie Grupy Wyszehradzkiej zdolności efektywnej współpracy sprzyja realizacji ich aspiracji do członkostwa we Wspólnocie Europejskiej.
W dyskusji senatorowie uznali za słuszne ratyfikowanie umowy. Wyrażali zdziwienie, że prace nad tym trwały tak długo.
Na wniosek przewodniczącej komisji senator Genowefy Grabowskiej zdecydowano w głosowaniu o zaproponowaniu Izbie przyjęcia bez poprawek ustawy o ratyfikacji Umowy o powołaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Ustalono, że sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi senator Bogdan Podgórski.